Při pádu kabiny ještědské lanovky zemřel na konci října 2021 průvodčí. Policisté neštěstí vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, nikoho konkrétního dosud neobvinili. Posudek si policejní vyšetřovatel zadal u Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, znalci na jeho vyhotovení pracovali více než rok. „K otázkám, které s případem souvisejí, se vyjadřovalo několik soudních znalců," řekla Baláková.

Výsledky jejich zkoumání obdržel vyšetřovatel tento týden v úterý. „Nyní bude odpovědi na zadané otázky zapracovávat a porovnávat v rámci spisového materiálu, který už má vytvořený. A pak rozhodne o dalším postupu. To bude trvat zřejmě týdny," dodala mluvčí policie.

Na výsledky posudku čeká i Drážní inspekce. Její mluvčí Martin Drápal už dříve řekl, že bez něj nemohou uzavřít vlastní šetření.

Tragická nehoda z 31. října 2021 byla první na této lanovce od jejího vybudování v roce 1933. Po přetržení tažného lana spadla jedna ze dvou kabin visuté lanovky a zemřel průvodčí. V kabině pro 35 lidí byl sám. Třinácti cestujícím ve druhé kabině se nic nestalo, zůstala viset na nosném laně 15 metrů nad zemí. Průvodčímu se podařilo aktivovat záchrannou brzdu a kabinu, která po přetržení tažného lana prudce sjížděla zpátky k dolní stanici, zastavit.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd je od tragické nehody mimo provoz. Je ve vlastnictví Českých drah, které ale nechtějí do její obnovy investovat. Náklady se odhadují na 250 až 300 milionů korun. Dopravce jedná s městem Liberec, které má zájem lanovku převzít. Záměr jednomyslně schválilo zastupitelstvo města loni v listopadu. Nyní se zpracovávají odhady ceny nemovitostí a pozemků lanovky.