Jeden tisíc sto čtrnáct dopisů dorazí dnes či zítra do poštovních schránek na Liberecku i mimo něj. V každém z nich upozorňuje Krajská nemocnice Liberec příjemce, že nesplnil povinnost uloženou zákonem.

Největší zdravotnické zařízení v kraji tak udělalo první krok k vymožení dluhů z nezaplacených regulačních poplatků. Podle tiskové mluvčí nemocnice Alexandry Kittnerové pohledávku tvoří předně poplatky za hospitalizace.

„Poplatky z řad pacientů, kteří byli hospitalizováni, tvoří z celkového dluhu 84 procent. Záporným rekordmanem je pacient, který v nemocnici na regulačních poplatcích zanechal dluh šest tisíc korun za sto dnů hospitalizace,“ popsala blíže situaci Alexandra Kittnerová.

Existenci regulačních poplatků velmi nelibě nese Svaz pacientů ČR. Podle prezidenta svazu Luboše Olejára však nelze liberecké nemocnici nic vyčítat. „Postup nemocnice v Liberci oceňuji. Při zavedení tohoto kontroverzního poplatku jasně deklarovala, že vyčká s vymáháním do rozhodnutí Ústavního soudu, což také udělala,“ konstatoval prezident Svazu pacientů ČR s tím, že tuto zákonnou povinnost je nutné respektovat.

„Ovšem z toho, jak Ústavní soud rozhodl, jsme velice smutní. Vnímám to nikoliv jako regulační poplatek, ale jako poplatek za výsledek voleb. Je to povolební podvod na obyvatelích, kteří volili kteroukoliv ze současných stran koalice,“ zhodnotil stav prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár. Svaz nyní pracuje na znovuotevření tohoto tématu před Ústavním soudem.

Ekonomická ředitelka nemocnice Miloslava Tanečková včera potvrdila, že jsou vymáhány i třicetikorunové nedoplatky. „Je to naše zákonem určená povinnost, stejně jako je povinnost pacienta poplatek uhradit. Od vymáhání nelze upustit,“ vysvětlila ekonomická ředitelka.