„V průměru tedy nemocnice generuje zisk ve výši přibližně 2,7 milionu,“ upozornil Luděk Nečesaný, generální ředitel liberecké nemocnice a zároveň předseda dozorčí rady.

Jak doplnil, takového zisku dosáhla nemocnice i přesto, že se významně zvýšila průměrná mzda ve všech pracovních kategoriích a zaměstnancům nemocnice vyplatila na konci roku mimořádné odměny. „Navíc si troufám říct, že průměrný plat zdravotních sester v naší nemocnici je podstatně vyšší, než je průměrný plat zdravotní sestry v celé ČR,“ doplnil Luděk Nečesaný.

Podle jeho informací si šikovná sestra v liberecké nemocnici může i v mladém věku vydělat až téměř šestadvacet tisíc měsíčně, zatímco celostátní průměr je o pět tisíc nižší. „U nás nefungují tabulkové platy, ale mzdy podle výkonnosti. Takže například jsme schopni více odměnit sestru, která pracuje za jinou, jež je například v dlouhodobé pracovní neschopnosti,“ vysvětlil Nečesaný.

Podle jeho slov se i díky nadprůměrným platům daří naplňovat personální stav. „V současné době počet zdravotnických pracovníků odpovídá požadavkům zdravotních pojišťoven na poskytování péče. Chybí nám pouze lékaři v oboru infekčního lékařství, a proto je také zavřené infekční oddělení,“ doplnil slova Nečesaného Martin Zítek, lékařský ředitel liberecké nemocnice.

Jak doplnil, z dlouhodobého hlediska je rovněž limitující počet zdravotních sester, kterých chybí přibližně dvacet do ideálního stavu. Ovšem proti loňskému roku, kdy jich nemocnice postrádala šest desítek, je situace výrazně lepší. „Nedostatek sester nám brání především v rozšiřování další péče, zejména té specializované, jako je například jednotka intenzivní péče,“ upřesnil Martin Zítek. Jak doplnil, vzhledem k špatnému systému vzdělávání v ČR budou chybět lékaři v některých profesích. Snižuje se totiž počet absolventů na lékařských fakultách.