Máte nehodu. Přiletí pro vás vrtulník letecké záchranné služby, naloží vás a za pár minut jste v Liberci. Ale ouha – nikoliv ve špitále, ale na letišti v Ostašově. Tam vás přeloží do sanitky a jedou s vámi přes celé město do nemocnice.

Tak ve zkratce vypadá dnešní situace, kdy kvůli chybějícímu heliportu musejí pacienti Krajské nemocnice v Liberci absolvovat dlouhou a často život ohrožující cestu. Jak Deník zjistil, v některých případech převoz pacienta, u kterého zasahuje vrtulník, upřednostní záchranáři pozemní cestou.

„Týká se to zásahů, například dopravních nehod, které se stanou v těsné blízkosti Liberce a na rychlostní silnici, což může být u OC Nisa nebo v blízkosti Hodkovic. V takovém případě je převoz pacienta pozemní cestou rychlejší než vrtulníkem. Vrtulník je ale vyslán proto, aby pacientovi byla poskytnuta pomoc co nejrychleji. Současně svrtulníkem míří na místo zásahu i záchranáři v sanitce či sanitkách,“ uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Markovičová.

Kodrcání v sanitce trvá i 20 minut

Situaci potvrdil i lékařský ředitel liberecké nemocnice Jan Mečl. Podle jeho slov může trvat „kodrcání“ v sanitce skrze Liberec déle, než převoz z Turnova po rychlostní silnici I/ 35. „Máme spočítáno, že z Ostašova vezou pacienta 15, někdy až 20 minut. Samozřejmě to pak snižuje šanci na vyléčení,“ potvrzuje Mečl.

Celou situaci by vyřešilo vybudování heliportu na střeše chirurgie. To ale není levné, podle propočtů by zpevnění budovy, úprava střešní vzduchotechniky a vyvedení výtahu na střechu přišlo až na 60 milionů korun. A tolik Liberecký kraj ve svém rozpočtu pro nemocnici nemá. Proto se čím dál častěji hovoří o zbudování jakési provizorní přistávací plochy před nemocniční internou.

Provizorní heliport by vše vyřešil

Úprava plochy a instalace světel by byla několikanásobně levnějším řešením, navíc by se dalo realizovat hned. „Tuto možnost stále zvažujeme. Já si pořád neumím představit, jestli by přistávání vrtulníku v areálu nemocnice, kde se stále pohybují pacienti a jejich příbuzní nezpůsobilo katastrofu,“ obává se Jan Mečl.

Rozhodnutí padne až na základě kvalifikovaného posudku, který si nemocnice nechala zhotovit. Pro vybudování provizorního heliportu před nemocnicí však velmi usiluje i liberecká záchranka. Vrtulníky zdravotnických záchranných služeb musí do dvou let přistávat v areálu nemocnice. Pokud k tomu nedojde, tak podle ekonomické ředitelky nemocnice Danky Kaššovicové přijde špitál o statut traumacentra, který bude obhajovat a k jehož udržení je heliport nezbytný.

Kellnerův heliport

Heliport v osadě Jizerka si vybudoval i český miliardář Petr Kellner. Stojí v CHKO Jizerské hory v blízkosti vzácných rašelinišť. Na svou rekreační chatu se tak Kellner dostává z Prahy za 30 minut. Existuje dohoda se záchranáři a horskou službou, že heliport mohou také využívat. Za slib o volném využití heliportu v libereckém špitále by možná Kellner přispěl na jeho výstavbu. Jeho mecenášství je dostatečně známé.