Poslední necelé tři měsíce mají obyvatelé Liberce a jeho okolí na to, aby se naposledy zašli podívat do libereckých kin Lípa a Varšava.
Jejich provozovatel, Karel Mužák, totiž včera oficiálně oznámil ukončení činnosti obou biografů k poslednímu dni letošního roku.

Důvod je podle něj jednoduchý: kvůli nástupu prvního multikina do Liberce se už klasická kamenná kina ve městě neuživí.
„Je mi to hrozně líto, ale bohužel to jinak nejde. Od listopadu totiž už nedostaneme k dispozici žádnou premiéru, protože všechny půjdou rovnou do multiplexu. Nalákat diváky do našich kin tak bude ještě několikanásobně složitější než doposud,“ řekl Deníku Karel Mužák, který se této živnosti věnuje již patnáct let.

Již letošní rok byl velmi ztrátový, po nástupu multikina, které přivítá první diváky v obchodním centru Nisa již za tři týdny, bude situace ještě horší.
„Poprvé za celých patnáct let se mi teď stalo, že jsem svým zaměstnancům nemohl dát výplaty, jednoduše proto, že na ně nemám,“ podotkl smutně Mužák.

Obě liberecká kina zaměstnávají celkem sedmnáct lidí, například uvaděčky, pokladní, šoféra či nástěnkáře.
„Nejsou u mě na plný úvazek, pracují třeba osmdesát hodin a dostávají vesměs minimální mzdy. Teď bych musel mít jen asi polovinu lidí, abych jim mohl dát aspoň tolik peněz, co doposud,“ dodal Karel Mužák.

Provoz obou kin je ztrátový již tři roky po sobě, v letošním roce se však krize velmi dramaticky prohloubila. Podepsala se na ní jednak nízká návštěvnost, jednak zvýšená sazba DPH.
„Za první polovinu roku jsem vyčíslil absolutní ztrátu na devět set šedesát šest tisíc. Mám z toho čím dál horší pocit. Kdybych to zabalil loni, měl bych aspoň ještě nějaký výsledek,“ vysvětlil Karel Mužák.

Teď už je jisté, že zlepšení nepřijde. Společnost Falcon totiž na listopad Lípě ani Varšavě nepřislíbila ani jednu premiéru. Kina tak budou nucena promítat jen filmy druhé a třetí kategorie.
„Teď je velký humbuk kolem nového filmu Jana Hřebejka Nestyda. Ten si Falcon nechává na otevření multiplexu, takže tento film, který by do libereckých kin přilákal spoustu diváku, už bohužel nedostanu. Co si budeme povídat, všechno je to o penězích,“ podotkl majitel libereckých kin.

Od úplného zruinování zachránila provozovatele jen benevolence libereckého magistrátu. Pro letošní rok vyčlenilo zastupitelstvo pro provoz kin částku šest set padesát tisíc.
„Počátkem července pan Mužák požádal o navýšení příspěvku o 550 tisíc korun z důvodu poklesu návštěvnosti, tržeb i vyššího DPH,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Martin Korych. Zastupitelé nakonec podle Mužáka navýšení přislíbili.

V jednom z obou kin však přece jen nemusí promítání skončit definitivně. Spekuluje se totiž o možnosti, že v jednom z nich, pravděpodobně ve Varšavě, by mohl vzniknout jakýsi filmový klub pro znalce a fajnšmekry.