Liberecká sedmiletá fena Cheeky z Lodínských luhů, která se spolu se svou majitelkou zúčastnila soutěže Svatý Hubert, zvítězila na plné čáře. Nechala za sebou dalších 15 sokyň.

Soutěž je každoročně pořádaná v rámci Mistrovství světa v lovu se stavěcími psy. „Letos se mistrovství uskutečnilo v chorvatském Zadaru o minulém víkendu,“ vysvětlila Eva Straková, která se chovu loveckých psů a jejich přípravě věnuje již spoustu let.

„Naplno jsem se soutěžím začala věnovat právě před šesti lety, kdy jsme zjistili, že právě tato fenka má předpoklady stát se šampionkou,“ dodala Eva Straková. Podle jejích úsměvných slov, když přišla na to, že fenka je šikovná, přitlačila na jejím výcviku.

Mistrovství světa, které se v minulosti konalo již i v České republice, konkrétně ve Zlíně, má již dlouholetou tradici. Třídenní soutěžní klání se pravidelně skládá ze dvou soutěží. „První a poslední den soutěžící absolvují polní hledání s aportem. Z jednotlivých dílčích výsledků se poté sčítají body do konečného pořadí. Soutěž Svatý Hubert, kterou jsme vyhrály, je samostatnou soutěží, která probíhá druhý den,“ přiblížila systém mistrovství majitelka vítězné fenky Straková. Jak dále uvedla, z každého zúčastněného státu mohou být nominováni jen čtyři psi jedné rasy.

V České republice probíhají nominace na základě výsledků v dílčích republikových kláních. Letos si ji vybojovali čtyři angličtí a čtyři kontinentální ohaři, přičemž dva z nich patří právě Evě Strakové.

Šampionka Cheeky ani její majitelka nehodlají po posledním výrazném úspěchu usnout na vavřínech. „Již tento víkend vyrážíme na další soutěž, a to do Rakouska, kde se budeme o další úspěch pokoušet v polním hledání,“ uzavřela povídání Eva Straková. Majitelka úspěšné fenky má navíc to štěstí, že její záliba se stala i jejím povoláním. Vlastní totiž salon krásy pro psí miláčky.