Soutěžní klání se konalo v sobotu 26. dubna v areálu Kynologického klubu Liberec-Pavlovice. Sjelo se celkem dvaačtyřicet služebních psů se svými psovody z celé České republiky, aby mezi sebou změřili síly.

Zastoupení v soutěži

„Zastoupeni byli příslušníci městských a obecních policií, Vězeňské služby, Vojenské policie, Armády ČR, Policie ČR a členové kynologických klubů. Nejvzdálenější účastníci přijeli z Havířova, Brna a Zlína,“ uvedla pracovnice vztahů k veřejnosti liberecké městské policie Veronika Janouchová.

Návštěvníci mohli zhlédnout psy různých plemen – německé a belgické ovčáky, rotvajlery apod. Plnění úkolů obranných prací, které byly pro některé psy velkým oříškem, přihlížely téměř dvě stovky diváků. „Pro ně se stala soutěž lákavou podívanou, mnohdy spojenou s údivem, k čemu všemu jsou služební psi vycvičeni a jaké situace jsou schopni zvládnout díky sehranosti se svým psovodem,“ vysvětlila Veronika Janouchová.

Nejtěžší práci měli figuranti

Jak dále uvedla, nejtěžší práci však měli figuranti, kteří si zahráli roli ukrytých, utíkajících nebo útočících pachatelů. „Psi měli za úkol projevit svou nebojácnost a odvahu při průzkumu objektu a odhalení pachatele v tmavém sklepení, při překonání řeky, zadržení dvou nebezpečných pachatelů, likvidaci hospodské rvačky či při zadržení pachatele, který se snažil ujet z místa činu na jízdním kole,“ popsal náročné úlohy služebních psů jeden z pořadatelů soutěže Jiří Kolář.

Kromě toho Veronika Janouchová sdělila, že Městská policie Liberec je velice hrdá na to, že se v tak velké konkurenci podařilo zvítězit právě domácímu soutěžícímu, i když gratulaci si jistě zaslouží všichni účastníci.

„Na pořádání soutěže se podílelo Statutární město Liberec, Městská policie Liberec a Kynologický klub Liberec - Pavlovice společně ve spolupráci s Veterinární základnou Armády ČR Grabštejn, Vazební věznicí Liberec a Věznicí Rýnovice. Soutěž se konala pod záštitou primátora města Liberec Jiřího Kittnera,“ uvedla tisková mluvčí liberecké městské policie Veronika Janouchová.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE

Jednotlivci:
1. místo: Kolář Jiří a Cash (belgický ovčák) z Městské policie Liberec
2. místo: Doležal Stanislav a Bodie (belgický ovčák) z Vojenské policie Stará Boleslav
3. místo: Kobrč Martin a Grim (belgický ovčák) z Věznice Rýnovice

Soutěž družstev:
1. místo: Ježek Michal a Achal + Doležal Stanislav a Bodie z Vojenské policie Stará Boleslav
2. místo: Bělohlávek Miroslav a Stone + Mičuda Zdeněk a Lux z Městské policie Brno
3. místo: Kozák Jiří a Enzo + Tesárek Josef a Eda z Městské policie Praha