Předseda krajské organizace ČSSD, europoslanec, člen celostátního předsednictva ČSSD – tím vším Robert Dušek byl. I když mu v lednu 2015 vypršel mandát předsedy krajské ČSSD, byl to podle řady členů této strany právě on, kdo pořád tahal za nitky.

Teď mu sami členové tyto nitky přestřihli. Krajský výkonný výbor totiž dnes Duškovi přerušil členství ve straně. „Liberecká ČSSD nechce mít ve svých řadách člověka, který by mohl být podle policie spojen s možnou trestnou činností. Robert Dušek měl dostatečnou možnost, aby pozastavil své členství sám, ale neučinil tak. Z tohoto důvodu rozhodnutí Krajského výkonného výboru chápu jako správný krok," sdělila předsedkyně KVV ČSSD Libereckého kraje a náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lenka Kadlecová. „Pokud bude Robert Dušek zbaven obvinění, má možnost se do řad sociální demokracie vrátit," uvedla na závěr.

Zbavení členství přitom přišlo poměrně nečekaně. Robert Dušek totiž čelí obvinění z korupce už od června loňského roku. Tehdy také sám rezignoval na členství v předsednictvu ČSSD, členem libereckých sociálních demokratů ale nadále zůstával, a to i po prosincovém krajském výkonném výboru. „Může to souviset s blížícími se podzimními krajskými volbami. Duškovy aktivity by určitě neunikly pozornosti konkurentů, ČSSD by s tím mohla mít problémy. Teď, když je ČSSD opět ve vedení Libereckého kraje, by se jim to silně nehodilo," míní student politologie Petr Hromádka.

Obvinění z korupce

Robert Dušek je už půl roku obviněn z korupce. Souviset to má s výstavbou termálních lázní v Chrastavě. V případu neoprávněného čerpání evropských dotací je obviněno celkem 11 lidí. Včetně podnikatele Jana Imlaufa, který byl napojen na libereckou ČSSD. Jak přesně ale zní Duškovo obvinění, nechce protikorupční policie ani státní zástupce sdělit. Spolu s Duškem byl v červnu 2015 obviněn i Martin Sepp, bývalý krajský radní ČSSD pro dopravu. Sám Dušek tehdy uvedl: „Jsem přesvědčen, že se jedná o nedorozumění. Považuji to za standardní součást politického boje v Libereckém kraji. Věřím, že se prokáže, že jsem nic protizákonného neudělal."

Pak ale do médií unikly z vyšetřování zprávy o tom, že policie zajistila Duškův diář. Z celkem nepochopitelných důvodů si Dušek do deníčku podrobně zapisoval různé informace o některých veřejných zakázkách v Libereckém kraji. Teď je notýsek cenným důkazním materiálem. Bývalý europoslanec totiž ve své pečlivosti zapisoval k zakázkám částky, za jaké kdo zmíněné zakázky získá i o kolik mají být uměle předraženy. Jedna taková poznámka se týká například rekonstrukce kuchyně v domově důchodců v Jabloneckých Pasekách. Výběrové řízení vyhrála firma bývalého poslance ČSSD Andreje Gregy Ventax. Přesně tak, jak si Dušek pět měsíců (!) před vlastním vypsání zakázky zapsal do notýsku.

Po zveřejnění informací o existenci diáře přestal Dušek s médii komunikovat. Zápisky se totiž netýkají jen Jabloneckých Pasek, ale i dalších zakázek v kraji. Podrobnosti ale policie nechce zveřejnit do doby, než začne soudní přelíčení.

Podle Petra Hromádky může za zbavením členství ve straně stát i další věc. „Není tajemstvím, že prodlouženou rukou v krajské politice Roberta Duška je Radek Polma. Buď teď může zákulisní politiku dělat za něj a nebo si brousí zuby na jeho pozici. To ukáže čas."