„Kniha je o jedinečnosti v každém z nás, o tom, jak se nebát vyčnívat z davu a naučit se mít rád svoje nedostatky. Samozřejmě každý čtenář si v tom najde to své, jak už to tak bývá. Není to přímo návod na to, jak se přijmout a mít se rád, spíš jen roztomilý příběh, který každému připomene, jak jedinečný tvor je,“ vysvětlila autorka.

Pomoc při překonávání strachu

Eliška StrakováZdroj: Archiv Elišky StrakovéV době, kdy psala knihu, příležitostně vedla dětský výtvarný kroužek. Všimla si na něm, že někteří účastníci jsou stydliví, introvertní a moc si nevěří. „Tam mi došlo, že děti možná nejsou tak bezprostřední, jak jsem si vždycky myslela a zavedlo mě to k úvaze nad dětským strachem z toho být odlišný,“ odhalila svou inspiraci Straková.

Od začátku chtěla stvořit příběh, který bude originální, jedinečný. Proto si za hlavního hrdinu vybrala mravenečníka, o kterém se často nepíše. Doufala, že se s ním dětští čtenáři ztotožní. „Hrdina, který odhodí všechen stud a začne být sám sebou, může být totiž i ten největší podivín, do kterého by to nikdo neřekl a k takové odvaze nemá žádné předpoklady,“ popsala růžového Edu autorka.

Ukázka z tvorby Michaely Rabové. Tematické focení.
Nalíčit ženu od základu je jako postavit dům, říká mladá vizážistka z Liberce

Straková stojí i za ilustracemi. Každou zvířecí postavu skicovala tak dlouho, dokud pro něj nenašla tu správnou stylizaci. „Třeba takovou anatomii mravenečníka mám nastudovanou teď natolik, že ho zvládnu nakreslit i poslepu. A levou rukou,“ dodala se smíchem.

Jak sama přiznala, mravenečník Eda má vlastnosti, které jí samé jsou blízké. Je to dobrák, stydlín a řídí se vždy srdcem. „Po tom roce jsem se s ním tolik ztotožnila, že ho skoro beru jako svého imaginárního kámoše, kterého jsem v dětství neměla,“ podotkla.

Za příspěvek odměna

Spojila se s nakladatelstvím Pointa podporující začínající autory a rozhodla se získat peníze prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Případný zájemce si může vybrat z celé řady odměn, od ručně vyrobených náušnic přes zarámovanou kopii jedné z autorčiných ilustrací až po pohled a dopis z cest. „Pro ty nejštědřejší přispěvatele jsem využila kouzelné zaměstnání mého tatínka, a to soukromé sokolnické ukázky v zámeckém parku Sychrov,“ dodala Straková.

Obálka knihy Světlý král.
Fantasy ságu odehrávající se i v Liberci uzavírá třetí díl vydaný jako e-kniha

Pokud se podaří peníze vybrat a kniha se objeví na pultech knihkupectví, ráda by v psaní pokračovala. „Těším se, jaké další dveře mi vydání Mravenečníka Edy otevře. Taky musím přiznat, že už přemýšlím nad námětem další knihy, kterou bych také ráda ilustrovala a ladila ji spíš více poeticky. Zatím sbírám inspiraci a skládám si to v hlavě,“ nastínila plány Straková.

Přispět na knihu můžete ZDE