Už od 11. dubna bude hodně vytížená Jablonecká ulice uzavřena od odbočky na Králův Háj až po křižovatku s Kunratickou. Motoristé i autobusy MHD budou muset místo objíždět, změní se proto trasy některých autobusových linek.

„Na konci června se zhruba na pět týdnů zastaví i tramvajová doprava do Vratislavic nad Nisou. Přitom náhradní autobusy, na něž jsou už obyvatelé této části města zvyklí, nebudou moci jezdit svou obvyklou trasou po Jablonecké ulici, která bude v tu dobu zavřená. Jejich cesta povede přes sídliště Rochlice,“ upřesnil provozně – technický ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Ludvík Lavička.

Tramvaj se rozjede do začátku srpna

Modernizace trati na Vratislavice začala v roce 2008 přestavbou terminálu městské hromadné dopravy ve středu města. Předloni byla dokončena další část modernizace zhruba 600 metrů kolejí za 190 milionů korun a na ni loni navázala další etapa, která přijde na více než 150 milionů korun. I ta je spolufinancována z evropských dotací. „Od 13. června dojde k uzavírce křižovatky ulic Kunratická a Jablonecká, kde se stavby setkají,“ upřesnil ředitel s tím, že v průběhu července pak plánuje podnik přepojování do nové dvojkolejné stopy tramvajové tratě.

Nová trať je budována jako dvoukolejná a povede napříč bývalým areálem Textilany. „Budeme se snažit výluku tramvajového provozu co nejvíce zkrátit, protože je pro nás náhradní autobusová doprava velmi komplikovaná, navíc si v létě řidiči vybírají dovolené,“ řekl dopravní ředitel Luboš Wejnar.

close zoom_in Tramvajový provoz by měl být obnoven do 31. července a od 28. srpna by i Jablonecká ulice měla být opět průjezdná. Její rekonstrukce přijde na 20 milionů korun. Proběhne tu současně kompletní obměna veřejného osvětlení a výměna vodovodního vedení.

Územní plán Liberce podle Ludvíka Lavičky výhledově počítá i s dalšími novými tramvajovými tratěmi, třeba do Vesce a Doubí nebo na Františkov. Jsou totiž levnější a v zimě spolehlivější než autobusy. „To jsou ale zatím jen vize,“ zdůraznil Lavička.