Čerstvá zelenina, sazenice nebo malé okrasné stromky. To vše nabízeli trhovci v prostorách liberecké tržnice za Československou obchodí bankou (ČSOB). Minulý čas je na místě. Již dvanáct dní totiž prostory jako tržnice neslouží. A lidem, kteří byli na tržnici zvyklí, se to nelíbí. V současné době totiž neexistuje ve městě pod Ještědem žádná náhrada.

„Byla to taková klasika. Každou sobotu brzy ráno jsem jezdila na tržnici pro čerstvou zeleninu, už od dob, kdy ještě fungovala za bývalým Čedokem,“ zavzpomínala nostalgicky Helena Hoření z Liberce s tím, že podle ní je sice zeleniny spousta v supermarketech, ale má pocit, že zde je množství na úkor kvality.

„V tržnici jsem si vždycky vybrala opravdu dobře. Navíc jsem měla příjemný pocit z toho, že si mě již jako stálou zákaznici někteří trhovci pamatovali. Bylo to takové důvěrnější,“ dodala Helena Hoření. Kromě toho pak uvedla, že ví o spoustě prodejců, kteří díky zrušení tržnice nemají své produkty kde prodávat.

Liberečané se možná dočkají

Město Liberec o znovuotevření tržnice do budoucna uvažuje. „Zatím však vůbec nemáme představu, kde bychom ji zřídili nebo zda by ji provozovalo samo město, nebo bychom se domluvili s nějakým soukromníkem,“ nezavrhnul tuto možnost Martin Korych, tiskový mluvčí libereckého magistrátu.

Kromě toho dodal, že liberecká radnice nemá prozatím signály o tom, že by tržnice ve městě pod Ještědem chyběla. „Prozatím se na nás neobrátila ani veřejnost, ani samotní trhovci. Pokud takový podnět dostaneme, samozřejmě se jím budeme zabývat,“ sdělil Martin Korych s tím, že již v současné době se začínají rýsovat nějaké varianty řešení.

Mezi lidmi se objevily i spekulace, že bývalý majitel prostor nedodržel smluvní podmínky. Údajně měl ve smlouvě klauzuli, že musí v prostorách udržet provoz tržnice. „Podle informací, které mám k dispozici, došlo k prodeji bez jakýchkoliv závazků,“ vyvrátil tuto možnost Korych.

Podle pravidelné zákaznice, paní Hoření, se původní majitel rozhodl tržnici zrušit z finančních důvodů. „Nevím to určitě, ale asi mu to tady moc neprosperovalo. Viděla jsem sama, že v zimě sem lidé skoro nechodili,“ vyjádřila svůj názor Helena Hoření.

Lidé si tržnici najdou

Za poslední dvě desetiletí již městská tržnice našla své útočiště v různých částech libereckého centra. Lidé si ji našli v Kostelní ulici, v Moskevské a nakonec i právě za ČSOB. „Mně je v podstatě jedno, kam by ji zase přestěhovali. Myslím si ale, že by v Liberci fungovat měla. Lidé jsou na ni zvyklí a vím o spoustě z těch, kterým opravdu chybí,“ potvrdila Helena Hoření.

Prostory tržnice, které veřejnosti sloužily do posledního října letošního roku, chce využít soukromá firma North Czech Climbing. Ta zde chce za pomocí fondů z Evropské unie vybudovat lezecké centrum. Náklady by se podle informací měly vyšplhat na přibližně devatenáct milionů korun. Již v květnu příštího roku by zde zájemcům o lezení měla být k dispozici dvanáctimetrová stěna.