„Tak a teď vám pustíme písničku ještě jednou, ano?" kliká na počítačovou myš herec Tomáš Dianiška a z reproduktoru se ozývá hlas Michala Tučného. Herec pro samé dělání opiček ovšem zapomíná vypnout písničku v pravou chvíli a omylem prozrazuje soutěžícím odpověď následující rým.

Hbitě na Youtube vyhledává devadesátkovou hitovku Jen za tebou ty džíny jdou od Lucie Vondráčkové a muziku znovu v neočekávaný moment vypne. Když chce úryvek zopakovat, povede se mu stejné faux pas jako před pěti minutami.

Jubilejní kvíz se tentokrát konal v Malém divadle.

„Tomáši, tak asi raději nějakou písničku zazpívej," směje se mu jeho kolegyně Barbora Kubátová. Autor většiny her Divadla F. X. Kalby vybere další „masakrózní" klenot naší české pop music Milujem se čím dál víc od Petra Kotvalda.

Tradičně ve Stereu

Trojice divadelníků doplněná ještě Jakubem Albrechtem v pondělí uváděla v libereckém Malém divadle jubilejní desátý Pub quiz, kde Liberečané prověřují své znalosti z různých oblastí. Devět předchozích trápení mozků se konalo v baru Stereo.

„Desátý ročník jsme chtěli uspořádat slavnostněji ve více lidech a s živou kapelou. Od září by zase měly začít kvízy ve Stereu. Vypadá to, že nějaký výročnější kvíz by vždycky mohl být v Malém divadle,"popsala Bára Kubátová.

Herci se vždy snaží, aby se příliš neopakovaly okruhy otázek a aby zahrnovaly co největší škálu lidských vědomostí. „Samozřejmě, že to vymýšlíme my tři herci, takže si myslím, že to na skladbu otázek vliv má. Také nevíme všechno. Snažíme se, aby se každý našel alespoň v jednom z okruhů a řekla bych, že se nám to daří," popsala herečka z Naivního divadla.

Pondělní kvíz disponoval opět pěti okruhy, tentokrát se dostalo na historii lidstva, média, geografii, logiku a hádanky a poznávací okruh, ve kterém soutěžící hádali podle znělky z filmu daný snímek, doplňovali slova v písních, podle slepé mapy odhadovali stát, podle fotografie měli identifikovat jedno z českých divadel nebo rozpoznávali zvířecí zvuky.

Na výběru otázek se herci snaží podílet rovnoměrně, ale protože mají všichni tři spoustu divadelních i jiných aktivit, někdo se zapojí více a někdo méně.

Stejní favorité

„Vždy se snažíme vybírat okruhy, které jsme neměli, ale už se to poměrně úží. Ze začátku jsme otázky vymýšleli opravdu všichni tři. Ale teď už není tolik času, takže jak kdy," řekl herec z činohry Divadla F. X. Šaldy Jakub Albrecht.

Jubilejní kvíz se tentokrát konal v Malém divadle.

Výsledky bývají často překvapivé. Každý soutěžní tým má jiné priority a disponuje jinými znalostmi, ale dá se říci, že některé favority tato vědomostní hra má už několik dílů. „Máme favority, kteří drží úroveň a jsou vždy na horních pozicích, ale i ty, co se drží na konci. Většinou vyhrávají týmy, které mají šestačtyřicet až padesát bodů. To je většinou obdobné, takže náročnost otázek asi držíme ve stejné rovině," dodal Albrecht.

K zajímavější atmosféře přispěla i dvoučlenná kapela (bicí klávesy) nazvaná (asi jen pro uplynulý večer) Pub quiz band.

ANKETA

Jaké otázky v Pub quizu vám dělaly problém a které naopak? ne?

Aleš Vávra, novinář, Jablonec nad Nisou

Už jsem se zúčastnil několika kvízů v baru Stereo, takže mi přišlo Malé divadlo jako příjemná změna. Víc týmů, víc zábavy. Bavily mě tématické okruhy, hlavně média a dějiny lidstva. Škoda některých kontroverzních výroků quizmasterů, které zbytečně vyhrotily jinak výbornou atmosféru.

Kristýna Pešková, pracovník vědy a výzkumu TUL, Liberec

Pub quiz celkově, ať už tradičně ve Stereu, či v Malém divadle, mi přijde jako skvělá akce. Kombinace aktivní zábavy a posezení s přáteli nad sklenkou něčeho dobrého. Asi nejvíce mě oslovila témata z oblasti kultury, fyziky a hudby. Nejvíce problémů nám naopak dělaly okruhy z historie a náboženství.

Vít Peřina, dramaturg, Naivního divadla, Liberec

Zapotil jsem se při logice a hádankách. Když se mě zeptáte, jak se říká otci syna bratra mého švagra, tak končím, i když nejsem pod časovým tlakem. Naopak mi vcelku seděla geografie a kupodivu i média. A samozřejmě nejvíce jsme si asi všichni užili poznávačku, zvlášť když došlo na zpěv Tomáše Dianišky.

Martin Martier, zpěvák R+ Members Club, Liberec

Pub kvíz jsem si užil báječně, velmi zábavné! Jednoduché pro mě byly audio a videoukázky, nejsložitější otázky z oblasti médií. Byla to moje premiéra a hned vítězství našeho týmu. Příště se zase rád zúčastním. Do příště bych zapracoval na cenách. Přišlo mi, že druhé místo mělo lepší než to první.

Lucie Ptáková, hlavní metodik projektu na KÚLK, Liberec

Pub kvízy si užívám. Co se týče okruhů, které mi nesedly, jsou to určitě zeměpis a historie, což jsou předměty, ze kterých člověk vypadne, když už je nestuduje. Naopak jsem uvítala kulturní a umělecká témata. A baví mě také poznávací okruh, který je v každém kvízu. Je to pestřejší kolo a zabrousí to do více oborů.

Ukázky otázek z desátého jubilejního večera Pub quizu v Malém divadle

Okruhy na Pub quizech se vždy mění a pořadatelé se snaží je obměňovat, aby se příliš neopakovaly.

Okruh HISTORIE LIDSTVA

1. Vypiš tři doby podle třídobé periodizace pravěkých dějin.

doba kamenná, doba bronzová, doba železná

2. Kdo podle legendy založil Řím?

Romulus a Remus

3. Jaký je český název pro Homo habilis?

člověk zručný

4. V jakém městě se narodil Tomáš Garrigue Masaryk?

Hodonín

5. Kdo řekl: „A přece se točí…?"

astronom, filosof a fyzik Galileo Galilei

Okruh MÉDIA

1. Jakou internetovou koncovku má Japonsko?

.jp

2. Kdo je šéfredaktor týdeníku Respekt?

Erik Tabery

3. Pro jakou americkou stanici jsou původně vytvářeny seriály Simpsonovi nebo Dr. House?

FOX

4. Který český spisovatel napsal fejeton Kam s ním?

Jan Neruda

5. Forma skryté reklamy, kdy se například filmový hrdina napije z lahve, na které je jednoznačně rozeznatelná značka produktu, se nazývá?

product placement

Okruh GEOGRAFIE

1. Jaký stát sousedí s Belgií, Francií a Německem?

Lucembursko

2. Jaké je hlavní město Etiopie?

Addis Abeba

3. Jakému státu patří ostrov Elba?

Itálii

4. Jak se jmenuje průliv spojující Evropu a Afriku?

Gibraltarský průliv

5. Jak se hovorově nazývá mrak s latinským jménem cumulonimbus?

mrak bouřkový

Okruh LOGIKA A HÁDANKY

1. Otec matky mého bratra je můj…

děda

2. Co chytíš a nehodíš?

nemoc

3. Kdo má vpředu dvě oči, ale vzadu ještě spoustu dalších?

páv

4. Jedna hlavička, jedna nožička. Hlavička, když zčervená, konec nožky znamená. Co to je?

sirka

5. Jedna paní, v bytě stání nemá, Jakmile však byt svůj ztratí, životem tu ztrátu platí.

ryba

POZNÁVACÍ okruh

Hudba či replika z filmu, obraz, fotografie města či slavné osobnosti, doplňte text písně, zopakujte část písně, poznejte stát na slepé mapě a podobně.