Místo současných 698 korun tak zaplatí odběratelé pouze 658 korun. Průměrná domácnost v Liberci se spotřebou pohybující se kolem pětatřiceti gigajoulů tepla by tak mohla v následujícím roce ušetřit až 1500 korun. Deníku to v pátek řekl člen představenstva liberecké teplárny Tomáš Balcar. Zlevnění podle něj nemá nic společného se snahami sdružení Teplo za 399,90!

„Novými cenami reagujeme na světový vývoj cen. Výrazně totiž klesly ceny topných olejů,“ řekl Deníku Tomáš Balcar s tím, že zlevnění může teplárna od nového roku realizovat také díky fixaci cen.

„U jedné z bank jsme za to bojovali čtrnáct dní. Topné oleje totiž nakupujeme s šestiměsíčním předstihem. Fixace nám umožní po nějakou dobu udržet tyto ceny i v případě opětovného zdražení topných olejů,“ vysvětlil člen představenstva.

Snížením cen tepla podle něj potvrdila liberecká teplárna svůj dlouhodobý přístup k cenové politice. „Dlouhodobě deklarujeme, že ceny upravujeme na základě změn u cen paliv na světových trzích. Pokud ceny paliv šplhají vzhůru, tak musíme reagovat zvýšením variabilní složky. Pokud naopak klesají, jako v tomto aktuálním případě, tak zlevňujeme,“ dodal Tomáš Balcar.

Odběratelům budou nové ceny oznámeny do 30. listopadu 2008. V příštích dnech budou navíc nové ceníky zveřejněny na webových stránkách obou společností.