Místem, které nyní kamera hlídá, jsou podzemní kontejnery na Sokolovském náměstí v centru města. Na nepořádek tam podle primátorova náměstka Jiřího Šolce město eviduje opakované stížnosti. Na problém poukázal i jeden z libereckých obyvatel Jan Herčík na lednovém zasedání zastupitelstva. „To už není domovní odpad, to už není ani komunální odpad, to je podnikatelský odpad,“ upozornil.

Kontejnery hlídá kamera

V únoru proto začala kontejnery snímat kamera. „Za minulý týden bylo zachyceno jedenáct osob, které odkládaly odpad okolo. Tři osoby byly zadrženy a legitimovány, řeší se s nimi přestupek. Dalších osm se nepodařilo zajistit, protože rychle zmizely,“ popsal primátor Jaroslav Zámečník. V monitorování se podle něj bude pokračovat i nadále. „Ještě tam bude dodatečně umístěna na zábradlí cedule, kde bude upozornění, že je prostor sledován městskými kamerami,“ dodal primátor.

Nehoda. Ilustrační foto.
Po nehodě v Hrabačově na Semilsku zemřela žena, sedm lidí se zranilo

Odložený odpad navíc podle něj zkoumají úředníci z odboru životního prostředí. „Zjišťují, jestli jsou v tom odpadu například účtenky nebo jiná identifikace, aby se zjistilo, kdo ho tam dává,“ vysvětlil. Po případném odhalení pak pachatelé mohou čekat ve správním řízení pokutu. Sokolovské náměstí je ale jen jedním z problematických míst. „Služby, které vyvážejí kontejnery, jsou v pořádku, kontejnery uklidí. Ale během chvilky je na několika místech ve městě opět nepořádek,“ postěžovala si například opoziční zastupitelka Pavla Haidlová.

Podle vedení města ale není možné hlídat kontejnerová stání plošně po celém Liberci. „My těch hnízd máme přes pět set, není v silách nikoho nainstalovat a sledovat pět set kamer, aby se hlídalo, kde jaký čurbesář udělá čurbes,“ řekl náměstek Šolc. „Mobilní kamery máme jenom tři,“ připomněl velitel libereckých strážníků Ladislav Krajčík. Kromě Sokolovského náměstí ji strážníci aktuálně používají na náměstí Dr. E. Beneše a ještě na jednom místě na základě dohody s republikovou policií.

Mobilní aplikace

Lidé mohou nepořádek kolem popelnic a kontejnerů městu hlásit například prostřednictvím mobilní aplikace Marushka Photo, která v Liberci funguje zhruba rok. Jen v minulém týdnu skrz ni obyvatelé upozornili na nepořádek u kontejnerů na Borovém vrchu či u nádraží v Horním Růžodole. Přes aplikaci obyvatelé hlásí také přeplněné kontejnery nebo černé skládky. Město pak na základě podnětů posílá firmu místa uklidit.

Kácení stromů. Ilustrační foto.
Kvůli kácení stromů pojedou do Hrádku místo vlaků autobusy

V případě Sokolovského náměstí se už dokonce jedná o pravidelný úklid. „Na základě opakovaných a intenzivních stížností jsme udělali to, že platíme každý den partu doúklidu. Jenom proto, že tam spoluoobčané nepořádek pořád tvoří. Je to boj, který nemá konce,“ uzavřel náměstek Šolc.