V Liberci je možnost třídit do pytlů novinkou, třeba v sousedním Jablonci s ním ale mají dlouholeté zkušenosti. Do zvláštních pytlů tam lidé třídí nejen směsné plasty, ale i kartony od nápojů nebo plechovky. Pytle se tam pravidelně svážejí, to Liberečané si budou muset plný pytel sami dopravit do sběrného dvora.

„Nemyslím si, že je to právě šťastné řešení, třídění by mělo být co nejjednodušší a nejdostupnější, aby se do něj mohlo zapojit co nejvíce lidí. A dopravovat každý pytel speciálně autem mi také nepřijde moc ekologické,“ řekla ekologická aktivistka Zuzana Tachovská. Za optimální považuje jablonecký systém, kde se pytle pravidelně svážejí ze stanovišť tříděného odpadu.

Třídit budou ti, co mají zájem

Podle Šíra ale nebylo cílem zapojit do třídění masy lidí. „Chceme třídění umožnit těm, kdo o to mají zájem,“ vysvětlil. V Liberci ale ti, kdo směsné plasty třídit chtějí, mají možnost už teď. Mohou je odevzdávat na stanovištích společnosti Armillaria v Bažantí ulici v centru města nebo ve dvoře domu dětí Větrník v Lidových sadech.

Martin Holubec ze společnosti EKO-KOM ale další rozšíření možnosti třídit plasty v Liberci vítá, věří tomu, že pokud se do systému zapojí dost lidí, město svoz zajistí. „Zájem Liberečanů o třídění odpadu celkově roste, musí se stále přidávat další kontejnery a stále častěji je nutné je vyvážet,“ uvedl Holubec. Zatímco v roce 2004 jich bylo ve městě jen 540, nyní jich je k dispozici 1250 a další letos přibudou.

Liberečané platí ročně za likvidaci odpadu paušální poplatek 492 korun na osobu. Do speciálních kontejnerů mohou třídit plastové lahve, papír a směsné sklo, na deseti místech jsou i kontejnery na textil.

Od roku 2006 měli lidé možnost třídit i směsné plasty spolu s kartony do speciálních hnědých popelnic. Loni ale město tuto možnost zrušilo, protože se do nádob dostával příliš často i běžný komunální odpad.

Dnes se do hnědých nádob třídí jen kartony od nápojů. Zelený odpad, objemné odpady nebo elektroodpad mají lidé možnost odevzdat ve dvou sběrných dvorech - v průmyslové zóně Jih a v areálu Kovošrotu na třídě Milady Horákové. Bezplatně nejvýše 500 kilogramů ročně.