Až do středy zde bude, jako v posledním městě v kraji, v plném proudu pátý ročník úspěšné celostátní sbírky Postavme školu v Africe, kterou pořádá ve spolupráci s Junákem společnost Člověk v tísni. Doposud se totiž z výtěžků sbírky podařilo postavit celkem sedm základních škol pro více než 1500 dětí.

„Během tří dnů mohou Liberečané výrazně přispět k výstavbě další školy v Etiopii, která trpí více než šedesátiprocentní negramotností a patří mezi deset nejzaostalejších zemí světa,“ řekla Deníku Barbora Šolková z liberecké pobočky Člověka v tísni s tím, že kromě výstavby a vybavení škol financuje Člověk v tísni také školení afrických učitelů.

„Jsme proto rádi, že úspěšnost sbírky každým rokem roste. Během čtvrtého ročníku se nám podařilo vybrat téměř tři a půl milionu korun. Z těchto peněz pak byla financována výstavba dvou škol v etiopských vesnicích Lenda a Tula, jejichž otevření je plánováno na konec měsíce října,“ prozradila Barbora Šolková.

Člověk v tísni působí v Etiopii od roku 2002. Stálá mise, jejíž hlavním cílem se stala snaha o lepší dostupnost a kvalitu vzdělávání, byla založena o rok později. Etiopská vláda totiž nemá prostředky k tomu, aby mohla s negramotností bojovat ve všech regionech země.

Základní školu tak v Etiopii navštěvuje maximálně polovina všech místních dětí. A to i přesto, že se ve třídách během jednoho školního dne vystřídají dvě až tři skupiny žáků, kterých je ve třídě jen výjimečně méně než padesát. Ve školách postavených pro 500 dětí se tak za den vystřídá více než 1500 žáků.