Arcikůrovci vystoupili společně s Orchestrem žáků ze ZUŠ Jabloňová a sólistou Divadla F. X. Šaldy Hynkem Graniou na benefičním koncertě pro Oblastní Charitu Liberec, který pořádala Římskokatolická farnost. „Tříkrálové koncerty jsou taková hezká tradice. Jde o spojení sbírky s nějakým kulturním počinem,“ řekl ředitel liberecké Charity František Sehoř.

V liberecké zoo.
V liberecké zoologické zahradě se loni narodilo přes sto mláďat

Známé vánoční písně a skladby přilákaly do kostela desítky lidí. Ti si tak kromě poslechu hudby mohli prohlédnout i prostory, které pro veřejnost nejsou běžně přístupné. „Rádi bychom kostel otevírali širší veřejnosti častěji, aby se nekoncertovalo jen v tom arciděkanském. Křížový kostel je barokní, takže je to zase něco trochu jiného,“ uvedl liberecký arciděkan Radek Jurnečka.

LIDÉ NA SBÍRKU SLYŠÍ

Celá tříkrálová akce, která kromě koncertu znamená i koledování dobrovolníků přestrojených za Tři krále od Nového roku až do 14. ledna, podle ředitele liberecké Charity zaznamenává po celé republice rok od roku větší úspěchy. V Liberci a okolí loni přinesla přibližně 350 tisíc korun. „Myslím si, že to hodně souvisí s tím, že je vidět, kam peníze jdou. Jsou to většinou lokální záměry. Roli hraje i to, že je to spojené s kulturním odkazem, tedy s tříkrálovým koledováním, ke kterému se lidé čím dál více chtějí hlásit,“ vysvětlil Sehoř.

Obec Jindřichovice pod Smrkem se konečně dočkala.
Jindřichovice získají pozemky pod bývalou tratí, po deseti letech

Výtěžek letošní sbírky poputuje mimo jiné do místních azylových domů pro matky s dětmi nebo do domova seniorů. „Těch záměrů je celá řada. Každoročně se snažíme podpořit i Hospic svaté Zdislavy, podporujeme děti ze sociálně slabých rodin a projekt Adopce na dálku,“ popsal Sehoř.

Kromě lokální pomoci půjde část peněz i na zahraniční projekty Charity Česká republika. „Malá část jde i na projekty Diecézní charity, což se třeba projeví, když jsou nějaké živelní pohromy a podobně,“ doplnil Sehoř.

PROSPĚŠNÁ SPOLUPRÁCE

Na mnohých záměrech spolupracuje liberecká Charita právě s místní Římskokatolickou farností. „Máme několik styčných bodů. Na benefičním tříkrálovém koncertu jsme spolupracovali už v minulých letech. Máme i společné projekty, to se týká například Domova pro matky v tísni ve Stráži nad Nisou, ale děláme i další různé sbírky,“ popsal arciděkan Jurnečka.

Terénní měření. Pedagog projektu Jiří Šmída z liberecké univerzity při terénním měření se studentem geografie Janem Háskem.
Mapovali prameny v Lužických či Jizerských horách. Vznikl Atlas pramenů