Víkendovou školu právě včera dopoledne uzavřel dětský maškarní bál na lyžích. Bucharku sjížděli vodníci, čerti, princezny a víly, ale také třeba mušketýři nebo čarodějové. Vyšňořených dětí se tu sešlo zhruba 350 a pozadu nezůstali v maškarních kostýmech ani mnozí dospělí.

„Jsem princezna. A líbí se mi tady. Na lyžičkách jsem už jela,“ pochlubila se Barča Havlíčková z Liberce, která patřila na svahu k nejmladším. Má teprve 2,5 roku. Samozřejmě, že bez maminky by na kopec ještě sama nemohla.

Lyžařská škola se skládá ze sedmi víkendových kurzů. Po jejich absolvování by měly i ty děti, které předtím nikdy na lyžích nestály, umět sjet kopec samy. Na svahu mezi nimi nechyběl ani zakladatel školičky lyžování, třiaosmdesátiletý Jindřich Slezák.

„Školu děláme už asi čtyřicet let. Děti jsou rozdělené podle věku do tří oddílů. Mnozí se tak postupně, když chodí k nám na kurz každý rok, probojují do skupiny náročnějších lyžařů,“ podotkl manažer školy Karel Turpiš. „Ukazujeme současně dětem, že lyžování je lepší zábava než vysedávat doma u počítačů nebo televize,“ dodal.

V závěru kurzu, který přijde rodiče na více než 2,5 tisíce korun, si jeho malí účastníci vedle drobností odnesli i certifikát – doklad o tom, že už se mohou počítat mezi opravdové lyžaře. „Do školičky chodím už dva roky. Letos jsem jel na vleku poprvé sám. Baví mě to víc než televize, i kamarádku tu mám,“ řekl šestiletý Tomáš Dedecius z Liberce.