„Parcela je rovinatá, jsou tam zavedeny veškeré inženýrské sítě. Všude kolem je zástavba, nic tomu nebrání,“ vysvětlovala paní Bůžková na konci dubna v emotivním projevu zastupitelstvu.

O možnost změny územního plánu se podle svých slov zajímala už před osmi lety. „Bylo mi řečeno, ať počkám dva roky, že bude schválen nový územní plán, v němž bude můj pozemek zařazen k bydlení,“ dodala.

Jenže územní plán ani v roce 2019 stále schválen není. Paní Bůžková proto zažádala o změnu územního plánu současného. Zastupitelé projednávání její žádosti zatím odložili, pravděpodobně ji ale na příštím jednání zamítnou.

V libereckém Harcově chodili slacklineři mezi budovami vysokoškolských kolejí.
OBRAZEM: Střecha libereckých kolejí ožila díky highlinu a odvážným chodcům

Její žádost není ojedinělá, lidí, kteří nedočkavě vyhlížejí schválení nového územního plánu, je celá řada. „Od roku 2007 bylo celkem odmítnuto 616 žádostí, včetně těch, které jsou v souladu s novým návrhem,“ upozornil opoziční zastupitel Jaromír Baxa (LOL).

Hnutí LOL teď proto navrhuje, aby město vyhovělo všem žádostem, které se týkají zastavěných lokalit, jsou v souladu s navrženým novým územním plánem a není k nim podána žádná námitka.

Žádostí je příliš

O tomto návrhu budou zastupitelé jednat pravděpodobně na svém příštím zasedání. Ani ten ovšem nemá velkou šanci na schválení. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové) je totiž podobných žádostí mnoho.

Karolína Babuská vyrábí Taštěnky.
Taštěnky? Inspiraci nacházím v přírodě, říká jejich tvůrkyně Karolína Babuská

„Je jich tolik, že kdybychom všechny začali řešit, tak se kvůli kapacitě odboru hlavního architekta nedočkáme nového územního plánu,“ vysvětlil Zámečník.

Územním plánem se aktuálně na magistrátu zabývá devět lidí, kteří jsou vytížení vyřizováním došlých námitek. Práce navíc by je podle Zámečníka neúměrně zdržela. „Roztrpčení lidí je na místě, je to smutné, ale musíme lidem říkat, aby se obrnili trpělivostí,“ řekl Zámečník.

Jediné změny současného plánu, které město schvaluje, jsou proto takzvané strategické změny. „Jde o věci ve veřejném zájmu,“ podotkl Zámečník. Takto zastupitelé schválili například změnu, která umožní stavbu druhé silnice do Průmyslové zóny Jih nebo modernizaci krajské nemocnice.

Bakalaureáty 2019 v jablonecké Galerii N
FOTO: Styl a originalita. Mladí návrháři z liberecké textilní fakulty vystavují

Zastupitelstvo ale v únoru schválilo také například změnu, která umožní rozšíření a obnovu areálu Vratislavické kyselky, kterou koupila soukromá společnost. „Jedná se o památkově chráněný objekt, kdyby do obnovy investor nešel, došlo by pravděpodobně k jeho zchátrání,“ nastínil primátor, proč změnu považuje za strategickou. Podle opozičního zastupitele Baxy ale město tím, že vychází vstříc jen velkým investorům, diskriminuje vlastní občany.

Územní plán měl být hotov už před lety, vedení radnice, které vzešlo z voleb v roce 2014 ho ale nechalo přepracovat. K novému návrhu obdržel magistrát vloni kolem 600 námitek, spolu s předchozími jich musí vypořádat celkem asi 3 300. Podle primátora je reálný termín schválení nového plánu v roce 2022.