Tuzemsko už příliš netáhne. Zájem o dovolenou jako takovou byl srovnatelný s loňskými roky. Lidem už není líto investovat vydělané peníze a alespoň na týden si odpočinout od běžného života.

Nejoblíbenější jsou stále zájezdy do Evropy, především ty letecké. Ceny leteckých zájezdů jsou v posledních letech dost přístupné i lidem s menšími finančními možnostmi. A dovolená v tuzemsku naopak podražila.

„Letos jezdí klienti určitě raději do zahraničí. Z destinací vede jednoznačně Bulharsko a hned v závěsu za ním je Řecko,“ řekl Deníku Martin Krčmář z liberecké cestovní kanceláře Alexandria.

Další liberecké cestovní kanceláře a agentury potvrdily, že Bulharsko je zemí, do které jezdí stovky Čechů a jsou tady spokojení. Tradičně je oblíbené také Chorvatsko. To už ale podle dotázaných klientů cestovních kanceláří za poslední roky výrazně podražilo. Naopak v Bulharsku člověk nemusí takříkajíc počítat každou korunu. Zájezdy do Bulharska jsou proto velmi oblíbené a vyhledávají je jak mladí lidé, tak rodiny s dětmi.

Cesta autobusem už obyvatele Liberce a okolí taky podle slov cestovních kanceláří neláká. Raději si připlatí za letadlo. „Velmi oblíbené jsou letecké zájezdy,“ potvrdil Martin Krčmář. Letos lidé létali za sluncem jak do jižní Evropy, tak na jiný kontinent. Tradičně nejoblíbenější mimoevropskou destinací je Egypt. Hodně Čechů odjelo letos k moři do Turecka. Někdo si pobyt na Turecké riviéře nemohl vynachválit, někdo ale naopak pobyt v Turecku nehodnotí pozitivně.

„Já jsem slyšela na Turecko samé pozitivní ohlasy, a tak jsem se rozhodla, že letos i já strávím svoji dovolenou na Turecké riviéře. Nebyl to zrovna laciný zájezd a bohužel nebyl ani bezchybný. Ve středisku byl hluk a špína, okolo nebylo nic k vidění, pláže byly průměrné. Příští rok pojedu určitě jinam,“ popsala své zážitky Liberečanka Hana Nováková. Podle pracovníků cestovních kanceláří se ale problém může bohužel vyskytnout kdekoliv.

Nejčastěji jezdí obyvatelé Liberce k moři na 11 nebo 12 dní. „Tyto pobyty jsou nejoblíbenější, má o ně zájem nejvíce klientů,“ dodal Martin Krčmář. Cena, kterou nejčastěji lidé za svůj zájezd zaplatili, se pohybuje v průměru kolem jedenácti, dvanácti tisíc. „ Spíš je to kolem těch dvanácti tisíc,“ upřesnil Martin Krčmář.

Hlavně cena je důvodem, proč lidé jezdí ve velké většině případů do zahraničí. „Rozdíl mezi cenou tuzemského a zahraničního zájezdu už není tak velký. Lidé si raději něco málo připlatí a jedou k moři. V zahraničí mají navíc garanci počasí, což je pro ně velmi důležité,“ podotkl Martin Krčmář.