Kraj zadal od 15. prosince Arrivě provoz osobních vlaků na lince z Liberce přes Turnov a Starou Paku do Lomnice nad Popelkou a také na lince z Železného Brodu do Tanvaldu. Arriva v Libereckém kraji provozuje také rychlíkové linky Praha – Turnov – Tanvald a Kolín – Česká Lípa – Rumburk. Ty objednává ministerstvo dopravy.

Problémy se nevyhnuly téměř žádné lince. Cestující upozorňovali například na velká zpoždění některých vlaků či na neinformovanost při mimořádnostech. Na rychlíkovou linku také Arriva několikrát nasadila historickou soupravu.

„JE TO ZKLAMÁNÍ“

Podle hejtmanství jsou hlavními nedostatky neodbavování cestujících, problémy s používáním karet IDOL či německé nápisy na vozech. „Rád bych se cestujícím omluvil za současný stav, který je pro mne velkým zklamáním. Předpokládal jsem, že se Arriva bude chtít ukázat v lepším světle,“ řekl hejtman Martin Půta.

Vedení kraje se ve čtvrtek plánuje sejít se zástupci Arrivy, po dopravci bude chtít vymáhat sankce. „Pokud na některých spojích není dopravce schopen prodat jízdenky, neměl by za své výkony dostat zaplaceno,“ dodal Půta.

Arriva problémy připustila. „Musíme si posypat hlavu popelem nad výběrem nevhodného dodavatele celé technologie,“ uvedl ředitel společnosti Jiří Nálevka v reakci na kritiku špatného odbavování cestujících.

Za další potíže, které nenastaly pouze na severu Čech, ale také třeba na Rakovnicku či Zlínsku, kde Arriva od 15. prosince rovněž jezdí, podle Nálevky mohly mimo jiné závady na vozidlech, jež vedly až k odříkávání vlaků. Selhala i komunikace – dopravce proto posílil dispečink. „Start našich vlakových linek jsme nezvládli na sto procent a všem, kteří to při své cestě pocítili, bychom se rádi omluvili,“ dodal Nálevka s tím, že k nápravě by mělo dojít v řádu dnů či týdnů.

POSÍLÍ KONTROLY

V to doufají i zástupci Libereckého kraje. Prozatím hlásí, že ve vlacích Arrivy zvýší počet kontrol. „Očekávám, že nejpozději do poloviny ledna bude vše fungovat tak, jak má. Pokud tomu tak nebude, zvážíme odstoupení od smlouvy,“ uzavřel hejtman.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Start nového dopravce provázel shon, radní jej totiž vybrali až v první polovině letošního roku. Na soubor takzvané Ještědské železnice podle nich podala Arriva kvalitnější nabídku než stávající dopravce České dráhy. Smlouva byla uzavřena jen pár dní před vyjetím vlaků.

V roce 2019 ovšem nejde o jediné problémy na zdejších kolejích. V červnu České dráhy nasadily na Frýdlantsku místo moderních vozidel starší vlakové soupravy, které nabíraly zpoždění a působily cestujícím problémy.

I v tomto případě Liberecký kraj hrozil nahrazením vlaků autobusy a vysokými sankcemi, situaci se podařilo stabilizovat až po dvou týdnech.