Jak informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová, mládě přišlo na svět druhý říjnový týden a první rychlá zdravotní prohlídka prokázala, že se jedná o samičku. V rámci českých a slovenských zoologických zahrad jsou sambaři k vidění velmi zřídka, aktuálně je chová pouze zoo v Liberci a Děčíně.

„Sambaři skvrnití patří k jedněm z nejohroženějších kopytníků na světě. Žijí pouze na dvou menších ostrovech visajanského souostroví na Filipínách a dle odhadu odborníků ze Světového svazu na ochranu přírody ve volné přírodě žije maximálně 700 posledních jedinců,“ řekla Tesařová s tím, že vliv na početnost má rozšiřování zemědělské plochy na úkor tropických lesů a lov pro maso a trofeje.

V chovech v lidské péči se tropickým jelínkům celkem daří a jejich populace v zoologických zahradách je poměrně stabilní. Aktuálně je do jejich koordinovaného chovu v rámci Evropské asociace zoologických zahrad zapojeno celkem 27 institucí a jen za poslední rok se narodilo celkem 16 mláďat.

„Naše malá samička bude pro posílení sambaří populace chované v lidské péči velkým přínosem. Je zde také veliká šance, že bude moci i nadále zůstat v chovu u nás pod Ještědem a ve spolupráci s mezinárodním koordinátorem se pro ni následně pokusíme najít vhodného a geneticky cenného partnera,“ podotkl zoolog Luboš Melichar. Liberecká zahrada chová sambary skvrnité od roku 2012 a za tu dobu tam narodilo celkem 8 mláďat.

Londýnský Raffles Hotel zdobí na míru navržené umělecké dílo, které vytvořili skláři novoborského Lasvitu.
Skleněné vlčí máky ze severu Čech vzdávají v Londýně hold válečným hrdinům

Zoo Liberec se na záchraně tohoto ohroženého filipínského sudokopytníka podílí nejen svým zapojením do evropského koordinovaného chovu, ale už třináct let také aktivně spolupracuje a podporuje neziskovou organizaci Talarak, která na filipínském ostrově Negros provozuje záchrannou stanici pro sambary skvrnité i další endemitské druhy z oblasti visajanského souostroví.

Pracovníci Talaraku zároveň úspěšně usilují o znovuzalesnění území a do nově vyhlášené chráněné přírodní rezervace na ostrově také začali vypouštět některá v centru odchovaná mláďata. V roce 2020 se jim díky velké podpoře a pomoci zkušených odborníků z evropských zoo podařilo do volné přírody navrátit i 28 sambarů skvrnitých.

„Dle informací od kolegů z Talaraku a našich terénních zoologů, kteří tuto oblast pravidelně navštěvují a situaci monitorují, můžeme s velkým potěšením říci, že skupina vypuštěných sambarů ve svém novém domově v divočině prospívá a za tři roky se téměř zdvojnásobila. Je to vůbec poprvé, co se v regionu uskutečnil pokus o reintrodukci takového rozsahu a díky celosvětové spolupráci ochránců přírody se jedná o přelomový okamžik pro budoucnost a záchranu tohoto unikátního druhu, dodal ředitel zoo David Nejedlo.

Podívejte se: V Jítravském Dvorci ukončili letošní vozatajskou sezónu

Zdroj: Miloslava Kroužková