Trvalo to více než pět let, ale nakonec se Městský plavecký bazén v Liberci dočká rekonstrukce, která se vyšplhala přes miliardu korun. Původní objekt plaveckého bazénu je v havarijním stavu a průběžně se objevují problémy provozní i legislativní. Město navíc změnilo podmínky v zadávací dokumentaci pro modernizaci bazénu, čímž se termín podání nabídek posunul o dalších 60 dní a soutěž by měla skončit v druhé polovině letošního prosince.

„Cílem je na základě dobře připravené zadávací dokumentace vybrat takového dodavatele, který nám zrekonstruuje bazén v perfektní kvalitě. Chceme, aby byl bazén schopen po své rekonstrukci sloužit návštěvníkům dalších třicet, čtyřicet let, a tomu také musí odpovídat naše nároky a požadavky na jeho rekonstrukci,“ sdělil náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek (ODS).

Ten nechal její znění v minulosti překontrolovat společností Transparency International, která neshledala zásadní nesrovnalost či konkrétní nastavení dílčích podmínek, která by zvyšovala míru korupčních rizik nad rámec běžný u podobně významných a finančně objemných veřejných zakázek.

Vandalové poničili pomník ve Větrově.
Nenechavci řádili ve Frýdlantu. Poškodili pomník, pamětní desku ale nezpeněží

Bazén se měl podle původních plánů města uzavřít na začátku nového roku. „Minimálně dva měsíce zaberou logistické práce. Dojde k přesouvání materiálů a věcí, které tam má zaprvé Bazén Liberec, budeme je muset uskladnit, za další se tam odtud budou odvážet věci, které „nejsou přišroubované“, musí se s nimi nějakým způsobem naložit,“ podotkl Žídek na říjnovém zasedání zastupitelstva.

S tímto plánem nesouhlasila opozice. Argumentovala tím, že když se posune výběrové řízení i výběr firmy, mělo by se posunout i uzavření bazénu. „Jinak to nedává logiku. Když se původně počítalo, že po ukončení lhůty pro podání nabídek budou třeba více než tři měsíce na výběr dodavatele, a v průběhu výběru bude bazén sloužit svým uživatelům, nyní by se měl uzavřít pouhých deset dnů po přijetí nabídek,“ okomentovala v říjnu situaci zastupitelka Zuzana Kocumová (LOL) s tím, že by se vedení města mělo snažit o maximální zkrácení doby, kdy bude Liberec bez bazénu. „A představa, že bazén bude minimálně dva, ale spíš čtyři měsíce jen prázdný stát, nic se zde nebude dít, a kluby, školy ani občané zde nebudou moci plavat, je dost smutná,“ zdůraznila.

O prodloužení provozu bazénu už město začalo jednat. Podle Židka se ale musí vyřešit dodávky energie a také zaměstnanci.

Peníze z participativního rozpočtu spolek Lesní koupaliště využije na realizaci plovárny.
Liberečané rozdělili mezi projekty 8 milionů korun. Bodovalo Lesní koupaliště

Plánovaná rekonstrukce uzavře bazén na dva roky, odsouhlasilo ji letos v červnu zastupitelstvo. Pro se vyslovilo 26 zastupitelů, čtyři se zdrželi a pět jich bylo proti. Na nákladnou modernizaci si město plánuje půjčit 750 milionů korun a nabízí se dva varianty, jak úvěr od bank získat.

„Tou první je klasický úvěr ve výši 750 milionů se splácením na 10 let s tím, že zbytek financování zajistíme z dotací. Nebo můžeme zvolit variantu číslo 2. Ta je podmíněná tím, že získáme kontokorentní úvěr až do částky 750 milionů, který nám dovolí dynamicky pracovat s aktuálně volnými finančními prostředky města. A současně možností použít tento kontokorent pouze v případě, že to bude nutné,“ informoval primátor města Liberec Jaroslav Zámečník (Starostové pro LK) s tím, že město má aktuálně na svých účtech disponibilní částku ve výši téměř miliarda korun. „Bazén bychom teoreticky mohli financovat zcela ze svého. Musíme ale pochopitelně myslet i na jiné slíbené a nutné investice,“ zdůraznil primátor.

Dalších 150 milionů by mohl přispět Liberecký kraj a město počítá se žádostmi o dotace, ať už od Národní sportovní agentury či Státního fondu životního prostředí.