„Už nemůžeme mlčet, jedeme s požadavky k úřadům SZIF, za naši existenci chceme bojovat,“ zdůraznil Pavel Cihlář ze Zemědělského obchodního družstva Brniště.

Protestní jízda tak má občanům ukázat, že zemědělci tu jsou pro ně, chtějí produkovat kvalitní potraviny a nenechávat půdu ladem. „Chceme, abychom dělali zemědělství jako dříve, nebyli v křečích z ohlášené kontroly a hlavně měli radost z naší usilovné celoživotní práce. Nechceme se nechat ustavičně tlačit do rohu, ale abychom byli na nás zemědělce hrdí,“ stojí v prohlášení.

Kolona čítá kolem sedmi desítek strojů, zemědělci se svou techniku vyrazili třeba z Českého Dubu nebo Hodkovic nad Mohelkou a dalších míst Liberecka a Českolipska.

Vyslechnout si protestující zemědělce přišel také radní Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek. Podle něj protestující zvolili vhodnou formu jak se ozvat a oproti zahraničním kolegům jsou umírnění. „Jako Liberecký kraj můžeme přes Asociaci krajů některé věci řešit. Na posledním zasedání komise pro zemědělství jsme řešili i změnu nastavení parametrů redistributivní platby, kterou zemědělci chtějí primárně řešit. To je teď v běhu,“ sdělil Židek.

Formou protestů chtějí zemědělci podpořit stanovisko Agrární komory z minulého týdne, která dala ministrovi zemědělství termín do 1. března ke splnění dřívějších vládních slibů a jejich požadavků. Vyjadřují také solidaritu s protestujícími farmáři v Evropě.

Firma Denso vybudovala největší solární elektrárnu na Liberecku.
Největší solární elektrárna na Liberecku pokryla nevyužitou průmyslovou plochu

„Zemědělci jsou dramaticky zasaženi poklesem tržních cen komodit kvůli otevření evropského trhu producentům mimo striktně regulovaný společný trh. Zároveň čelí omezování výroby, neuváženým krokům nové společné zemědělské politiky EU, přehnaným ambicím Green Dealu a neustálému bobtnání byrokratické hydry. Bez podpory zemědělské výroby rozhodně nebudou levné potraviny. Tímto tlakem se chtějí především vyhnout poklesu konkurenceschopnosti, ztrátové výrobě, zavírání provozů a snižování výroby a zaměstnanosti na venkově,“ popsal situaci Robert Erlebach z Regionální agrární rady Libereckého kraje.

Protesty evropských zemědělců, které začaly už loni, se postupně rozšířily z východní části Evropské unie na západ. Farmáře trápí drahé úvěry, tlak na ceny, výkyvy počasí a také levný dovoz, hlavně z Ukrajiny. Stěžují si ale i na přílišnou regulaci.