Kampus naváže na současný areál Střední odborné školy Liberec a umožní oběma školám sdílet potřebné zázemí. Náklady na výstavbu zdravotnické školy bez vnitřního vybavení se podle odhadů vyšplhají na 630 milionů korun.

„Výstavbou nových prostor chceme uspokojit vzrůstající poptávku po zdravotnickém personálu. Nutně také potřebuje nové, moderně vybavené odborné učebny,“ sdělil hejtman Libereckého kraje Martin Půta s tím, že současná historická budova z roku 1812 neumožňuje škole další rozvoj.

Dvoukolová architektonická soutěž je zcela otevřená. „V prvním kole budou posuzovány návrhy anonymně, do druhého kola postoupí maximálně šest návrhů. Celková částka na odměny a náhrady výloh účastníkům soutěže činí 4,2 milionu korun,” uvedl náměstek hejtmana pro resort ekonomiky Zbyněk Miklík.

O výsledku soutěže rozhodne porota složená převážně z nezávislých architektů, tři hlasy budou mít členové vedení kraje. Vítězný návrh pak schválí Rada Libereckého kraje 9. července 2024.

Ilustrační snímek.
Málo zdravotníků? Liberecký kraj jich chce mnohem víc, staví pro ně školy

Soutěž se nezaměřuje jen na návrh budov, ale má řešit celkovou podobu areálu i s dopravní obslužností, venkovními plochami a napojením na technickou infrastrukturu. „Význam dobrého prostředí je pro vzdělávání klíčový. Veřejný prostor mezi budovami musí být kvalitní, musí umožňovat bezbariérový přístup a zahrnovat i venkovní učebny. Základním požadavkem je také energetická a provozní úspornost navrhovaného řešení,“ vysvětlil Miklík.

Zároveň zdůraznil význam plánované investice pro rozvoj zdravotnického školství kvůli vysoké poptávce po středním zdravotnickém personálu.

Předpokládané náklady na výstavbu první etapy se odhadují na 630 milionů korun bez DPH. Druhá etapa potom zahrnuje výstavbu domova mládeže s jídelnou a venkovním sportovištěm.

Odborné učiliště zaměřené na řemesla v Jablonecké ulici se kvůli výstavbě nové budovy nebude muset stěhovat. „Pozemky jsou tak rozlehlé, že se tam vejdou vedle sebe obě školy včetně nové tělocvičny, jídelny a také internátu s kapacitou až 250 lůžek,“ doplnil náměstek pro resort školství Jiří Čeřovský.

Podívejte se: Kam po základce? Liberecká škola lákala na jídlo a ukázky oborů

Zdroj: Jiří Louda