Město platí za službu v přepočtu 627 korun na každého svého obyvatele. Podle radnice je cena příliš vysoká, firma také údajně porušovala smlouvu a město od ní proto loni v květnu odstoupilo. Osvětlení a křižovatky si chce Liberec spravovat sám, vedení je přesvědčeno o tom, že to dokáže levněji. ČTK to řekla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).
Zakázku za půl miliardy korun na správu osvětlení a křižovatek ve stotisícovém Liberci získala firma Eltodo v roce 2006 na 15 let. Jednou z podmínek byly investice do modernizace osvětlení a křižovatek dohromady za 169 milionů korun. Do konce loňského roku firma ve městě investovala 119,2 milionu korun. Liberec v prvních čtyřech letech platil 23 milionů korun ročně, což nekrylo ani náklady natož investice. "O to víc musí platit v dalších letech," řekl již dříve ČTK generální ředitel Eltodo-Citelum Vítězslav Chmelík. Ukončení smlouvy se firma brání a obrátila se na soud.
Smlouvu s firmou Eltodo dlouhodobě kritizuje Změna pro Liberec. Podle jejího stínového radního pro ekonomiku Jaromíra Baxy má Liberec omezené možnosti ovlivnit technické řešení ve svých ulicích a navíc platí za správu veřejného osvětlení a křižovatek příliš mnoho. I když bude muset radnice jednorázově zaplatit za investice kolem 90 milionů korun, bude to podle něj výhodné. "Na úsporách by se to mělo městu vrátit zhruba do pěti let v závislosti na tom, jak drahý úvěr by si muselo vzít," tvrdí ve své analýze Baxa.
Radnice nechce v příštích letech dávat do správy, údržby a obnovy veřejného osvětlení víc než 35 milionů korun, z toho zhruba pět milionů by mělo jít do obnovy systému. "Věříme, že se nám mimo jiné podaří výrazně ušetřit třeba při nákupu elektřiny," uvedl ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). Liberec chtěl od Eltodo-Citelum osvětlení převzít už od 1. ledna letošního roku a vypsat veřejnou soutěž na zajištění jeho správy a údržby. Eltodo ale odmítá majetek předat a chce počkat na rozhodnutí soudu.