Představuje to zhruba 40 milionů korun. „Peníze vezmeme z rozpočtu města na tento rok. A zaplatili bychom je v několika splátkách. Návrh předložím tento čtvrtek ke schválení zastupitelům,“ vysvětlil Jan Korytář. Jak dodal, chce také společně s věřiteli znovu jednat o vypořádání s vládou a Svazem lyžařů ČR.

Po mistrovství zůstaly neuhrazené faktury ve výši 112 milionů korun, z toho téměř 85 milionů dluží organizátoři soukromým firmám, a to z celé republiky. Jak uvedl zástupce věřitelů Vojtěch Hlaváček, věřitelé budou sice rádi za každou korunu, ale jen s třetinou peněz se smířit nehodlají.

„Chceme ještě znovu jednat s ministrem Dobešem a premiérem Nečasem. Pokud to k ničemu nepovede, podáme žalobu na stát a na svaz lyžařů,“ upozornil Hlaváček. Jak dodal, věřitelé, kterých je až 80, chtějí postupovat společně i proto, že každá žaloba vytáhne z jejich kapes další peníze. „Dokud mistrovství nezačalo, organizátoři nám faktury normálně propláceli. Pak jako když utne. Až v červnu poslali dopis, že své závazky uhradí, ale k tomu už nedošlo. Nedostali jsme nic,“ doplnil Vojtěch Hlaváček, jehož firmě RZA Solutions Czech dluží organizátoři 5,2 milionů korun – bez penále – za reklamu a propagaci.

Věřitelé také chtějí založit občanské sdružení. „Mnozí z nás si museli sami půjčit, aby zaplatili svým dodavatelům a lidem, které si na zakázky pro šampionát najali.Pokud jim nikdo dluh po mistrovství nezaplatí, může je to jako podnikatele položit. I pro mou firmu, která má roční obrat kolem dvaceti milionů, je pět milionů hodně peněz,“ zdůraznil Hlaváček.

Od banky a své dceřiné firmy si také musel kvůli neuhrazeným fakturám půjčit i provozovatel Tipsport areny, společnost S Group Sport Facility Management. „Museli jsme v termínu všem zaplatit všechny závazky, například ostrahu, úklid. Pracovalo pro nás až dvě stě padesát lidí. Takže nám nezbylo než si půjčit,“ potvrdil mluvčí společnosti Ondřej Paclt. „Organizátoři nám dluží 4,5 milionu. Na své peníze čekáme už dva roky,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ: