Stavební práce si vyžádají uzavírku, řidiči musí počítat s využitím objízdných tras, které budou řádně vyznačeny. „V Sokolské ulici zatím půjde o první etapu rekonstrukce 366 metrů dlouhého úseku mezi křižovatkami se Zhořeleckou a Pastýřskou ulicí. Kromě samotné nové vozovky přinese i pruhy pro cyklisty, autobusové zastávky a prostory pro chodce. Součástí stavby je také odvodnění komunikace,“ nastínil plánované úpravy statutární náměstek pro resort dopravy Jan Sviták.

Oprava ulice začala už loni v říjnu. Prvním krokem byla výměna inženýrských sítí pod povrchem komunikace, která probíhala v úseku od křižovatky se Zhořeleckou ulicí po křižovatku s Pastýřskou ulicí. Kromě samotné nové vozovky přinese komplexní rekonstrukce i pruhy pro cyklisty, nový přestupní terminál příměstské dopravy a MHD, místa pro parkování a nové veřejné osvětlení. Jízdní pruhy budou oddělovat stromy.

„Inspirovali jsme se v zahraničí a chceme v tomto případě ukázat, jaké jsou současné trendy v podobných českých i dalších evropských městech. Věřím, že až bude Sokolská celá hotová, významně to posune úroveň a kvalitu silničních staveb v Liberci,“ řekl náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Motoristé i autobusy městské hromadné dopravy budou stejně jako vloni jezdit po objízdných trasách. Úplná uzavírka potrvá do 31. srpna, poté bude úsek částečně uzavřen do 30. září. Objízdná trasa povede kolem radnice, Železnou ulicí, přes Sokolovské náměstí a Chrastavskou ulicí. Frýdlantská ulice bude před křižovatkou se Sokolskou zaslepena. Vjezd do Frýdlantské ulice bude možný ze Železné ulice (u Nového magistrátu) a výjezd bude veden ulicí Tovaryšský vrch, kde bude jednosměrný provoz v opačném směru (nahoru). Část rezidentní parkovací zóny ve Frýdlantské ulici (podél ZUŠ) bude přesunuta na placené parkoviště pod ZUŠ.

Sokolská ulice, která se řadí mezi dopravně nejvytíženější liberecké silnice, aktuálně patří Libereckému kraji. Po dokončení rekonstrukci ji převede městu. který ji ale po dokončení rekonstrukce převede městu. Na rekonstrukci za necelých 67 milionů korun se podílí společně město Liberec a Liberecký kraj.

Finální podobu Sokolské ulice připravila Kancelář architektury města Liberec. „Výrazně se zvýší bezpečnost účastníků provozu a pobytová kvalita celé ulice. Je to poprvé, kdy v našem městě uplatníme prvky modrozelené infrastruktury, kdy zadržujeme dešťovou vodu nejen z ulic, ale i ze střech domů,“ dodal Janďourek.

Autobusy MHD č. 13, 24, 26, 39, 51, 55 a 99 budou mezi zastávkami Dopravní hřiště a Šaldovo náměstí vedeny v obou směrech po objízdné trase ulicemi Zhořelecká, Krajinská, Ruprechtická, Budyšínská, Rumjancevova, nám. Dr. E. Beneše (pouze ve směru do centra) a Sokolská. V Krajinské ulici budou pro oba směry zřízeny náhradní zastávky za zastávku U Dvora. Linky nebudou obsluhovat zastávky U Dvora (náhradní v ulici Krajinská), Sokolská (náhradní Nám. Dr. E. Beneše) a Sokolská most (náhradní Sokolská u zdi). Linky č. 28 a 32 budou mezi zastávkami Dožínková a Šaldovo náměstí vedeny v obou směrech po objízdné trase ulicemi Chrastavská, Valdštejnská, Železná a Sokolská. Linky nebudou obsluhovat zastávky Sokolská (náhradní Nám. Dr. E. Beneše) a Sokolská most (náhradní Sokolská u zdi).
Linka č. 600 bude vedena objízdnou trasou Chrastavskou ulicí. Linky na objízdné trase nezastavují. Na linkách budou po dobu uzavírky platit objížďkové jízdní řády.

Podívejte se: Hádanka z Liberce: Poznáte podle fotek a videa, jaké místo zkrášluje graffiti?

Poznáte, kde je k vidění v Liberci toto graffiti? | Video: Jiří Louda