Liberec je tak v současnosti druhým nejbezpečnějším krajským městem v republice. Vede Jihlava. Podle odborníků je úspěch spojen s dlouhodobou snahou Liberce o zlepšení bezpečnosti dopravy ve městě.

„Je to pro nás příjemné překvapení. Pořád to intenzivně řešíme, děláme rozbory nehodových lokalit a snažíme se aplikovat do projektů různé bezpečnostní prvky, jako jsou silniční prahy, dělící ostrůvky nebo zužování vozovek. Jsme rádi, že naše práce má výsledky,“ řekl Deníku vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu Pavel Rychetský. Ocenění je podle něj o to příjemnější, že všechna jmenovaná bezpečnostní opatření jsou mezi řidiči velmi nepopulární. Jak je vidět, rozhodně však přispívají ke zvyšující se bezpečnosti.

„Za velmi důležitou věc považuji zejména zúžené vozovky ve městě. Dříve se budovaly zbytečně široké silnice, které řidičům umožňovaly rychlou jízdu po městě, a nebezpečí bylo o poznání větší. Hlavně tyto věci se snažíme postupně eliminovat,“ podotkl Vlastimil Malý, komunikační inženýr libereckého Dopravního inspektorátu.

„Hodně se také zaměřujeme na bezpečnost dětí. Proto se snažíme o budování bezpečnostních prvků zejména u škol a školek,“ doplnil Vlastimil Malý.

Svou pozitivní roli hraje podle názoru Pavla Rychetského paradoxně také neustále houstnoucí doprava v Liberci. „Po Liberci už se prakticky nedá jezdit rychle,“ poznamenal. Dopravu ve městě pod Ještědem zpřehledňuje a zpomaluje také stále více kruhových objezdů.

Mezi priority odboru dopravy patří podle Rychetského bezpečnost na přechodech pro chodce. „Postupně řešíme přechody, na kterých se staly smrtelné úrazy. Mezi ty patří například přechod na třídě Dr. Milady Horákové u teplárny. Tam jsme vybudovali ostrůvek. Dalším příkladem je křižovatka u Kauflandu, kde problémy trvaly delší dobu. Teď je tam světelná křižovatka, zúžená vozovka a rozdělený přechod,“ vyjmenoval realizace z poslední doby Pavel Rychetský.

K ocenění České pojišťovny se váže také finanční odměna ve výši dvou set tisíc korun na další dopravně bezpečnostní opatření ve městě. „Město Liberec tyto finanční prostředky použije na vybudování přechodu pro chodce u základní školy Sokolovská, který bude stát celkem 360 tisíc korun,“ informoval tiskový mluvčí magistrátu Martin Korych.