Před třemi lety je poprvé napadla myšlenka vyrobit vlastní sušené maso. Nejdříve se tomu od srdce zasmáli, ale o pár týdnů později se rozhodli od slov přejít k činům. Sehnali si maso, půjčili sušičku a na internetu našli jednoduchý recept, jak ho vyrobit. Jak už to tak bývá, první várky nedopadly podle představ, maso bylo málo vysušené, tuhé a nedochucené.

„Postupně začaly naše výrobky chutnat opravdu dobře a zajímavě. Jerky jsme začali rozdávat kamarádům a rodině a sklízeli jsme samou chválu. Po pár měsících už začala být poptávka na našem sušeném masu taková, že jsme se rozhodli založit naši firmu North Czechia Jerky,“ popsal začátky podnikání Tomáš Zvára s tím, že fungují necelý rok a sušené maso bylo pro ně vždy oblíbenou svačinkou. „Malý balíček dokáže člověka zasytit a k tomu každý náš kousek sušeného masa je velmi chutný a stejně návykový jako právě nezdravé chipsy a podobné pochutiny,“ doplnil.

Jerky se tak pro ně změnilo z chutné svačinky na zábavu, vášeň a objevování nejen mnoha legislativních řádů, ale i nekonečné kombinace chutí, druhů masa a práci vykonávanou s láskou. Ze začátku představovalo největší problém nalezení vhodných prostor, které musí být správně zkolaudované a hygienicky vyhovující. Po několika měsících dostali nabídku na hezký malý stánek v blízkosti Technické univerzity v Liberci, který splňoval veškerá kritéria. „Momentálně hledáme prostor, kam bychom mohli naši výrobu přesunout a začít se rozvíjet,“ podotkl Zvára.

Jerky vyrábí z vepřového a hovězího masa, které odebírají od českých chovatelů. Domácí marinády testovali zhruba rok, než získali vyladěnou podobu. Nové příchutě stále vymýšlí. Nabízí naturální, česnekovou, bylinkovou a sweet-chilli příchuť v kombinaci s hovězím masem. „Vepřové máme relativně krátkou dobu a ty jsou v naturální a pepřové podobě. Můžu ale slíbit, že brzy u nás ochutnáte další super příchutě,“ zdůraznil Hájek.

Výroba jedné várky zabere šestatřicet hodin. Maso se dopoledne očistí a nakrájí na tenké plátky, poté se vytvoří marináda a smíchá se s nakrájeným masem. Další den dopoledne se namarinované maso dává do sušičky a po dobu sedmi hodin se suší při teplotě až 80°C. „Naše jerky se od ostatních druhů odlišují křehkostí. Maso je vždy na tenké plátky a velmi dobře konzumovatelné. U většiny ostatních výrobců si koupíte méně usušené maso, které je spíše žvýkavé a po pár kouscích si budete muset dát chvilku pauzu, protože už vás bude bolet čelist,“ upřesnil jeden ze zakladatelů značky North Czechia Jerky.

Nabídku jerky rozšířili o omáčky vlastní receptury jako například cibulové čatní nebo dip z pečených paprik. V blízké budoucnosti budou vydávat úplně novou sekci produktů v podobě drceného chilli a dalšího koření. Navíc obohatí příchutě jejich sušeného masa právě o chilli, které bude vyráběno sezónně z různých druhů chilli a tedy i jinými stupni pálivostí. „Z našeho stávajícího sweet-chilli se stane velmi jemná příchuť, oproti momentální pro někoho pálivé příchuti. Máme v rukávu připravené další příchutě, které snad brzy vypustíme do světa,“ uzavřeli milovníci jerky.