Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z kyjevské oblasti Irpině, Buči a Hostomelu jsou reálným svědectvím války, která před rokem vypukla na Ukrajině. Tyto exponáty se staly součástí unikátní výstavy, která vyroste na Univerzitním náměstí v Liberci. Vernisáž se uskuteční v pondělí 13. února a výstava potrvá dva týdny. Převoz vraků zorganizovala díky partnerům nezisková organizace Post Bellum, která od loňského roku pomáhá Ukrajině prostřednictvím finanční sbírky.
„Kolem spálených a rozstřílených aut rozmístíme panely, na nichž si zájemci přečtou příběh rodiny, která auto vlastnila. Každý vystavený vrak má dotykový ovladač, jehož stlačením se spustí audio příběh z Ukrajiny. Jedná se o dramatické osudy lidí, kterým se takřka zázrakem podařilo dostat se z ruského obklíčení. Jejich domy a auta byla však zdemolována ruskými okupanty,” popsala výstavu mluvčí organizace Post Bellum Kristýna Bardová.

Podle ředitele organizace právě 24. únor otočil tisícům rodin v Buči, Hostomelu a Irpini život vzhůru nohama. Lidé přišli o dům, vybavení, doklady, mnohdy na poslední chvíli si zachránili životy. „Moc si přeji, aby tato putovní výstava o Ukrajině, o tomto obrovském ruském bezpráví a zločinech, ukazující na zdemolovaných autech zparchantělost války, zasáhla tisíce spoluobčanů a udržela vůli Čechů pomáhat a stát na straně přepadené Ukrajiny,” zdůraznil Mikuláš Kroupa s tím, že sami Češi mají historickou zkušenost s okupací ruskými vojáky. „Naše pomoc, mezi niž zahrnujeme také upozorňování na stále trvající konflikt prostřednictvím této výstavy, je i vzkazem ruským velitelům, že my Češi nezapomínáme,“ doplnil.
„Přivézt tuto výstavu do Liberce pro nás byla výzva, při pohledu na ohořelé vraky osobních aut a poslechu příběhů rodin, které je vlastnily, se těžko ubráníte srovnání s vlastním životem a pohodlím. Svoboda je křehká, není zadarmo a toto je pro nás zpráva směrem do české společnosti. Nezapomínat, pomáhat a za dosavadní pomoc i poděkovat,“ dodala ředitelka Paměti národa Severní Čechy Michaela Pavlátová.
Poukazují na utrpení
Výběr místa pro konání výstavy není nahodilý, protože Technická univerzita v Liberci (TUL) v minulosti opakovaně projevila solidaritu s Ukrajinci po vypuknutí války. Podle rektora Miroslava Brzeziny vraky automobilů výmluvně poukazují na utrpení, které každý den už rok zažívají lidé na Ukrajině. „Krvavý konflikt na Ukrajině je dlouhý, a tím obtížněji se bude hledat oběma stranám cesta ke společnému jednání, ale i tak doufám, že k ukončení konfliktu a nalezení míru cestou jednání dojde již brzy a že nebudou muset další rok přibývat podobná torza aut, měst a lidských osudů,“ řekl Brzezina.
Liberecká univerzita v minulosti poskytla ubytování stovkám ukrajinských uprchlíků, především ženám s dětmi, na kolejích ve Vesci a následně na Harcově. Úspěšně uspořádala humanitární sbírky a dobrovolníci z řad vyučujících i studentů pomáhali se zdravotnickým dohledem a tlumočením v krajském asistenčním centru pro uprchlíky z Ukrajiny. „V tomto akademickém roce u nás začalo studovat 46 studentek a studentů, kteří uprchli z Ukrajiny a jsou v režimu dočasné ochrany. Zajistili jsme jim také už v čase před nástupem ke studiu jazykový kurz češtiny tak, aby mohli studovat v českých studijních programech,“ informoval mluvčí TUL Radek Pirkl.
Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století. Dokumentaristická iniciativa se rozšířila do mnoha zemí, redaktoři Paměti národa tak působí také na Kubě, v Bělorusku, v Barmě. V roce 2018 založila svoji pobočku i na Ukrajině, kde dva dny před vypuknutím války spustila finanční sbírku na pomoc jejím obráncům. Sbírku spravuje nezisková organizace Post Bellum.