Smrk ztepilý jako vánoční strom zkrášlí liberecké náměstí.Smrk ztepilý jako vánoční strom zkrášlí liberecké náměstí.Zdroj: Město LiberecO jeho pokácení, následný převoz na námětí a ukotvení před historickou radnicí se postarají v pátek 17. listopadu členové Sboru dobrovolných hasičů Liberec – Sever. Také letošní smrk bude zkrácen na tradičních 14,5 metru, což je výška, která umožňuje zajistit dostatečnou statiku a odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Zkrášlí ho designová výzdoba v podobě herrnhutských hvězd. „Ty jsou světelné, ale zároveň fungují i jako denní ozdoby. Na stromě bude jedna žlutá vrcholová hvězda o průměru 130 centimetrů, 15 hvězd žlutobílých, speciálně vyrobených pro Liberec, o průměru 70 centimetrů a dalších 20 bílých hvězd o velikosti 40 centimetrů. Toto bude doplněno třemi druhy venkovních světelných stringů, řetězů,“ informovala mluvčí města Jana Kodymová.

Maker Faire v Liberci.
Kutilství, technologie i zábava. Vynálezci předvedli v Liberci svět bez hranic

Strom bude stát na náměstí 50 dní, tedy od 17. listopadu do Tří králů. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční v pátek 24. listopadu v 17 hodin. „Co se týká výběru vánočního stromu, nabídky dostáváme od občanů Liberce v průběhu roku, stejně tak i od obyvatel blízkých či vzdálenějších obcí. Často se lidí ozývají sami, bez předchozí výzvy,“ podotkla Kodymová. Vybraný jehličnan musí splňovat řadu kritérií - dostupnost s ohledem na přepravu, souměrnost a celkový vzhled.

Vánoční trhy v Liberci začínají 29. listopadu a potrvají až do 23. prosince 2023. Tržnice letos čítá 40 prodejních stánků. V dolním centru města na Soukenném náměstí před palácem Dunaj bude několik stánků už od 25. listopadu.

Připomeňte si loňskou instalaci vánočního stromu:

Zdroj: Jiří Louda

Pouták VánocePouták VánoceZdroj: Redakce

Své vánoční příspěvky nám posílejte na mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!