Obor budoucnosti. Tak by se dal ve zkratce nazvat nový typ multioborového studia na Technické univerzitě v Liberci. Pod názvem bioinženýrství nabídne v bakalářském studiu zajímavou perspektivu absolventům gymnázií, ale i strojních či chemicky zaměřených průmyslovek. Spojuje v sobě totiž jak přírodní vědy, zejména biologii a fyziku, tak inženýrská studia. V praxi se zaměří například na výrobu a testování zdravotnických prostředků a materiálů pro zdravotnictví.

„Odborníci z této oblasti jsou v praxi potřeba. Dobře to ilustrovala koronakrize letos na jaře, kdy vznikala inženýrská díla přímo určená pro interakci biologických materiálů s člověkem – filtry do roušek a další zdravotnické prostředky. Ukázalo se, že je s nimi spojená celá řada otázek zajímavých i z pohledu vědy,“ popsal garant nového studijního programu, profesor David Lukáš.

Právě on byl jedním z vědců, kteří iniciovali výrobu nanoroušek a později filtrů do textilních roušek, které pomohly výrazně snížit počet lidí zasažených koronavirem. Právě tady se projevila symbióza přírodních oborů a inženýrských přístupů.

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.
Liberecká Thálie je tu. Už pošesté. Hlasovat můžete do 20. srpna

Nový studijní program je zaměřen zejména na vývoj umělých náhrad tkání, například nervové tkáně, kůže, kostí či cév. Důležitým tématem studia budou také kryty popálenin či kryty po chirurgických zákrocích. Studenty čeká nejen teorie, ale především praxe ve špičkově vybavených laboratořích nově zrekonstruované budovy v Třebízského ulici.

Samozřejmostí nového studijního programu budou přednášky odborníků z praxe, chybět mezi nimi nebudou lékaři z Krajské nemocnice Liberec. Tam také čeká studenty bioinženýrství část praxe, kterou si budou odbývat také ve výzkumných ústavech či firmách, které se na aplikaci nových vědeckých poznatků v medicíně zaměřují.

Nový studijní program připravil tým profesora Davida Lukáše na základě intenzivních konzultací s profesorem Alanem W. Eberhardtem z katedry Biomedical Engineering na University of Alabama v americkém Birminghamu. Ve hře jsou proto i zahraniční stáže jak v USA, tak i ve Velké Británii.

Absolventi nového studijního programu najdou uplatnění jako výrobní a provozní pracovníci, technologové, pracovníci ve zkušebních laboratořích kontroly kvality ve zdravotnickém, farmaceutickém průmyslu nebo v podnicích a institucích zabývajících se vývojem biomateriálů.

profesor Jaroslav Beran.
Podílel se na nové technologii pro výrobu roušek. Teď je nominován na medaili

„Široké uplatnění nabízí také státní zdravotnické úřady,“ upozornil mluvčí univerzity Radek Pirkl. Připraveno je i navazující studium pro bioinženýry, které se má otevřít v příštím akademickém roce.

Zájemci o bakalářské studium nového programu se mohou hlásit do 14. srpna, kdy je nejzazší termín pro podání přihlášek. „Na uchazeče čeká test z matematiky a fyziky, nebo z matematiky a chemie,“ přiblížil Pirkl. Uchazeči, kteří měli z předmětů matematika a fyzika nebo matematika a chemie po celou dobu svého předchozího studia průměrný prospěch do 2,0 včetně, budou přijati i bez testu.