Celý pozemek má přibližně 6 000 metrů čtverečních a skládá se z devíti budov. Obnova je v plném proudu. „Areál strádal více než patnáct let. Když jsme ho koupili, byl v dezolátním stavu. Chtěli jsme zachovat genius loci místa, proto jsme se rozhodli zachovat historickou architekturu a skloubit ji s modernou,“ řekl Deníku pražský developer a spoluinvestor Jan Konhefr.

Dvě budovy jsou hotové a v minulosti přivítali nové obyvatele, třetí prošla kolaudací a první majitelé bytů se nastěhují během letošního dubna. Podle Konhefra byl zájem veliký, z pětačtyřiceti bytů ve všech třech dokončených domech je volná poslední jednotka.
Byty vznikají v patrech vil, tak i v bývalých industriálních budovách. Zde se bude jednat o dispoziční řešení 1+kk, 2+kk, 3+kk, 4+kk a penthausové 5+kk.

Areál je výškově členěn na patra, jednotky v nižších patrech disponují předzahrádkami a terasami, ve vyšších pak lodžiemi a ocelovými balkóny zavěšenými z fasády. Industriální styl podtrhují ikonická okna prohloubená na úroveň podlahy. „Je to jediný projekt za mé třicetileté praxe, kde zájem byl plošný. Nestalo se, že by se vyprodalo najednou jenom 1+kk,“ svěřil se developer.

Z Bekonu byly odstraněny chemikálie.
Soumrak nad Bekonem. Začala demolice továrního areálu v Hrádku nad Nisou

Během pár dní plánují spustit prodeje bytů ve dvou novostavbách, tedy v budovách s označením 2 a 3. Celý areál čítá 200 bytů a v novostavbách jich bude dohromady 99. Stavební práce by měly začít letos v létě, zaberou dva roky a pokud vše půjde podle plánu, hotovo bude v polovině roku 2026.

V rámci této etapy se dočká rekonstrukce nejstarší budova libereckých tiskáren, a to Bergerova vila v liberecké ulici 8. března. Podle odhadů budou zbylé objekty dokončeny za tři roky, nejpozději v roce 2028. „Situaci nám zkomplikovala epidemie koronaviru, dále válka na Ukrajině či inflace. Díky všem vlivům máme rok zpoždění,“ podotkl pražský developer.

Součástí budou i tři podlaží garáží a venkovní parkovací stání v ulici U Tiskárny. Dohromady to čítá zhruba 215 parkovacích míst, větší byty budou mít k dispozici rovnou dvě. „Parkovací stání si budou lidé moci koupit nebo si ho budou muset pronajmout, vyjma bytů 1+kk, tam ta povinnost není,“ upřesnil Konhefr.

Součástí moderní čtvrti v centru města budou i nebytové prostory. V domě, kde dříve sídlil obchod s potřebami pro akvaristy, bude kavárna. Ta by měla začít fungovat během tohoto roku a k dispozici bude jak obyvatelům areálu, tak i široké veřejnosti.