Ti, kteří by potřebovali využít služeb veřejného aparátu, dnes už nepochodí nejen tady, ale na žádném jiném místě v Liberci. Společnost O2 je na sklonku roku zrušila ve velkém. „Využití automatů každým rokem výrazně klesá, z řady z nich lidé volají méně než jednou za měsíc,“ vysvětlila mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Dalším argumentem pro rušení budek je časté řádění vandalů, s jehož následky se musí provozovatel potýkat. „Výnosy z volání ani zdaleka nepokrývají náklady na údržbu a provoz,“ dodala Jungmannová.

V Česku bylo ještě loni asi 3900 telefonních budek, z čehož v libereckém okrese čtyřicet. Dnes už mohou lidé v republice volat z automatů jen na 1150 místech. „O2 je bude dále provozovat v rámci zákonné povinnosti zajistit takzvanou Univerzální službu,“ vysvětlila mluvčí. Jde o místa, kde žije méně než 200 obyvatel nebo kde není dostatečně silný mobilní signál.

Konkrétně na Liberecku už zůstává v provozu jen pět budek. Nachází se ve Žďárku, Soběslavicích, Cetenově, Janovicích v Podještědí a také v Janově Dole. Ani tady ale podle zdejšího starosty Josefa Jadrného budka příliš využívaná není. Starosta si dokonce po dotazu Deníku nejprve myslel, že je už dávno nefunkční.

close Zrušená telefonní budka na Fügnerově ulici v Liberci. info Zdroj: Deník / Adam Fogl zoom_in

Až když se k ní zajel podívat, tak hlásil: „Je funkční, jen se tam nedají házet drobné. Je jen na karty, které se dají koupit na poště nebo v pobočce O2,“ řekl starosta.

Podle něj ale službu obyvatelé obce nijak zvlášť nevyužívají. „Každý má dneska minimálně jeden, někdy i dva tři mobily, tak to nemá smysl. Vždyť mobil už dnes mají i malé děti,“ zmínil Jadrný. Tím, že jde o jeden z posledních automatů na Liberecku, je ale pro jeho zachování. „Takové malé retromuzeum,“ dodal.

Z některých zrušených telefonních budek se díky iniciativě jedné neziskové organizace stávají takzvané knihobudky. Tedy místa, v nichž si lidé mohou vypůjčit knihy. V kraji se zatím nachází jediná – v Novém Boru.

Většina ostatních budek ale z ulic zmizela či brzy zmizí. „Telefonní kabiny dodavatelská společnost demontuje a zajistí jejich likvidaci – v Liberci bude k odstraňování docházet na přelomu února a března,“ uzavřela mluvčí Jungmannová.

Stav budek
Srovnání 2019/2020
Česko 3900/1150
Liberecký kraj 119/27
Okres Liberec 40/5 Zdroj: O2