V současné době jde o jednu z nejdůležitějších investičně-stavebních akcí města. Opozice kritizuje, že firma zakázku dostala napřímo bez výběrového řízení. Institut pro udržitelný rozvoj (IPUR) pak upozorňuje, že stavby, které firma dozoruje, se často prodražují.

„Firma Investing CZ je dlouhodobě kritizována, že místo veřejného zájmu, za který je v zakázkách placena, spíše spolupracuje se stavebními firmami a ve výsledku se stavby prodražují,“ napsal IPUR ve svém prohlášení.

Rekonstrukce bývalého sídla Oblastní galerie, kterou provádí sdružení firem Metrostav a CL Evans, navíc už jeden stavební dozor má. Ve veřejné soutěži zakázku získala firma MIJAPO. Podle náměstkyně pro strategický rozvoj a dotace Radky Loučkové Kotasové chce mít město náročnou stavební zakázku za více než 200 milionů korun po celou dobu rekonstrukce pod kontrolou.

„Standardní, již dříve vysoutěžený technický dozor, má na starosti konkrétní kontroly během celé výstavby. Nicméně zájmem města je v případě této unikátní, historicky cenné budovy, mít maximální jistotu, že nedojde k jakýmkoliv komplikacím a nejasnostem právě kvůli náročné a velmi složité rekonstrukci,“ vysvětlila Loučková Kotasová. Dodala, že firma MIJAPO jako technický dozor stavebníka nedokáže plnohodnotně čelit tlaku velkého sdružení stavebních firem. „Proto jsme se rozhodli vybrat supervizora. A to bez výběrového řízení, abychom proces kontroly urychlili. U velkých a náročných projektů je sjednání podobné supervize běžnou praxí,“ uvedla.

Opoziční zastupitelé za Zelené stejně jako IPUR upozorňují na problematickou historii Investing CZ. Firma čelila žalobě za tunelování veřejných financí během Mistrovství světa v lyžování 2009 v Liberci. Nakonec ale nebyl nikdo odsouzen. Investing CZ v poslední době dozorovala dvě velké zakázky pro Liberecký kraj. Stavbu podnikatelského inkubátoru, která se prodražila o 55 milionů korun, a rekonstrukci střední školy na Podhorské ulici v Jablonci nad Nisou, kde se v důsledku havárie předpokládají konečné náklady přes 200 milionů korun. Znalecký posudek zkoumající příčiny havárie podle libereckého zastupitele Josefa Šedlbauera jednoznačně potvrdil pochybení na straně této společnosti.

„Ve znaleckém posudku na Podhorskou jsou chyby velmi přesně popsány. Projektant podcenil stavebně technický průzkum. Stavební firma ignorovala předepsaný postup demolic – nebourala podlahy postupně, nezpevnila betonem komínové průduchy, nezajistila stavbu předepsaným počtem vzpěr. Navíc stanovila jako stavbyvedoucího osobu, která neměla k výkonu této funkce dostatečné oprávnění. Technický dozor všechny tyto skutečnosti ignoroval, přestože bylo jeho povinností zasáhnout,“ vysvětlil Šedlbauer.

Podle jeho stranického kolegy Jindřicha Felcmana společnost Investing CZ stojí za největším investičním průšvihem v kraji za poslední roky. „V kauze školy na Podhorské jsme kontrolou stavebního deníku zjistili, že po dobu stavby porušovala svoje smluvní povinnosti, když nebyli její pracovníci na stavbě pravidelně přítomni. Náměstkyně Loučková Kotasová dává zakázku této společnosti s odůvodněním, že se již nyní při rekonstrukci Liebiegova paláce vyskytují vícepráce, je tak potřeba „posílit stranu investora“. Možná ano, ale v tomto kontextu jde o naprosto absurdní rozhodnutí,“ uvedl Felcman. Firma Investing CZ získala také zakázku Národního památkového ústavu na zajištění technického dozoru při odstranění ekologických zátěží a úpravu terénu objektu hospodářského dvora zámku v Zákupech na Českolipsku.

Šedlbauer uvedl, že je potřeba přehodnotit způsob, jakým se zadávají zakázky na technický dozor investora. „U velkých staveb je vhodné přímo vybrat firmu mimo region, u které nemohou být pochybnosti, že má vazby na stavební firmu, jejíž práci bude kontrolovat. Je třeba jí na provádění dozoru dát adekvátní prostor a finance. Technický dozor není nutné složitě soutěžit, jde u něj hlavně o profesní důvěryhodnost. Taková investice se kraji ve kvalitě provedených staveb mnohonásobně vrátí,“ zdůraznil.

Náměstkyně Loučková Kotasová řekla, že město se rozhodlo oslovit regionální firmu Investing CZ po zralé úvaze a na základě zkušeností i průzkumu trhu. „Právě tato firma garantuje ve smlouvě například dennodenní účast na stavbě jako supervizora, společně s dalšími činnostmi,“ podotkla.

Majitel firmy Josef Nadrchal označil vyjádření zastupitelů Felcmana a Šedlbauera za lži. „Město nás samo oslovilo, jestli bychom vzali supervizi na rekonstrukci Liebiegova paláce. Já jsem jim řekl, že si to musím rozmyslet. S panem primátorem Zámečníkem jsem rozhodně tuto zakázku neřešil. Smlouva navíc stále není podepsaná. Další diskuze je pro mě ztráta času,“ řekl Nadrchal Deníku. Popřel také informace, že by firma pochybila při dozoru rekonstrukce Střední školy řemesel a služeb na Podhorské ulici v Jablonci nad Nisou.

Podle webu Hlídač státu firma nejčastěji získává zakázky od Libereckého kraje (celkem za 14 milionů korun), Města Liberec (6 milionů), Ředitelství silnic a dálnic (3 miliony) nebo Národního památkového ústavu (5 milionů).