Malý regionální startup s inovativní technologií udělal důležitý krok pro rozvoj firmy. Na začátku letošního roku do něj vstoupil první investor. Jeho zakladatelé přišli s technologií nazvanou Digitální Asistent, která nachází uplatnění v provozu výrobních linek a přináší operátorům klid na práci. Díky ní je možné osvítit libovolný bod, křivku nebo povrch na reálném objektu a zároveň interaktivně reagovat na lidská gesta.

„Systém operátora provádí správným postupem, intuitivně ho navádí celým procesem. Jde o kombinaci kamer, které sledují výrobu, a složitých algoritmů, díky kterým dokážou počítače vyhodnotit, co vidí. Například jestli je díl správně sestavený nebo jestli není vadný,“ přiblížil technologii jeden z vývojářů David Zacho. Počítačem asistovaná montáž tak zajišťuje výstupní kontrolu výrobků, ale především umí zasáhnout už do průběhu výroby, aby se vzniku vadných kusů předešlo.

Pilot dronů z Liberce na Twitteru založil profil Vozím drony na Ukrajinu, kde s podobně laděnými dobrovolníky zachycuje dění na Ukrajině a předávku dronů.
Každá cesta na Donbas posouvá hranice očekávání, říká pilot dronů z Liberce

Kromě průmyslu ji lze využít v dalších odvětvích jako například zdravotnictví, herní oblast, ale i každodenní život, ze kterého zmizí externí zařízení jako počítače a mobilní telefony.

Rozšířená realita

„Nullspaces přeměňuje skutečné věci na vizuálně bohaté, interaktivní a na dotek citlivé materiály prostřednictvím vlastní vyvinuté technologie poháněné projektovanou rozšířenou realitou a umělou inteligencí. Žádná myš či klávesnice, žádný displej ani náhlavní souprava XR,“ zdůraznil inovátor Jiří Kula s tím, že každý tak může vytvořit úžasný obsah v rozšířené realitě pomocí vlastních holých rukou.

Smíšenou realitu tvoří bez brýlí. Člověk u linky nepotřebuje žádný přídavný hardware ani sledovat žádný návod, vše se mu ukazuje přímo pod rukama. „Je těžké najít vynálezce, obchodníka, manažera, vizionáře a krásného člověka v jedné osobě, a když se tohle vše snoubí do jedné firmy, vznikne nullspaces. Potkat se s nimi je vždy jako malý „velký třesk”. Cítíte pohyb myšlenek a sílu, která z nich vyplývá. Věřím, že o této firmě ještě hodně uslyšíme a že pomůže mnoha dalším firmám i lidem,“ podotkl Antonín Ferdan z Lipo.ink.

Startup získal andělského investora

Klíčový moment pro klienta Libereckého podnikatelského inkubátoru znamenal zisk andělského investora. Jejich technologie zaujala investora a manažera se třicetiletými zkušenostmi v oblasti startupů Petra Skrlu, který je spoluzakladatelem první české asociace andělských investorů.

„Angel investoři vkládají vlastní kapitál do malých a středních společností na počátku jejich růstu, v takzvané seed fázi společnosti,“ informovala Lenka Sadvarová z Lipo.ink. „Je skvělé získat investora, který nepřinese pouze finance, ale i know-how ze světa byznysu, pomůže se strategickým rozhodováním a s vývojem produktu,“ dodal Zacho.

Patnáctý ročník soutěže KyberRobot.
VIDEO: Kdo si hraje, nezlobí. Liberecká univerzita hostila soutěž KyberRobot

Firma nyní plánuje rozšíření týmu a zatím stále sídlí v prostorách podnikatelského inkubátoru. Podle ředitele Lipo.ink jí investor otevře dveře na další trhy. „Je to první inkubovaná firma, která vznikla v době covidových opatření a svépomocí přežila téměř tři těžké roky. Oba zakladatelé tvoří dobrý tým, který se doplňuje, a se kterým se i dobře spolupracuje. Přes veškerou odbornost se rádi učí a rozvíjí i mimo své expertízy a ochotně navazují spolupráci s firmami z radikálně odlišných oborů,“ zdůraznil Philipp Roden.

„Na příkladu nullspaces je vidět, že služba podnikatelského inkubátoru má pro kraj velký smysl. Liberecký region je na nápady bohatý, těším se na další startupy, které to světu ukážou,“ doplnil krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje Jiří Ulvr.