Slova uznání měl pro všechny, kteří se na organizování prestižní evropské soutěže, ať už z řad profesionálů, nebo dobrovolníků, podíleli, i předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. „Je na odbornících, aby zhodnotili sportovní výsledky, já považují za důležité, že byl splněn hlavní cíl akce, a tím je prezentace sportu mezi českou mládeží,“ řekl. A jaká byla medailová bilance jednotlivých účastnických států? Celkem čtrnáct ze 44 zúčastněných zemí dosáhlo alespoň na jednu medaili.

Nejvíce jich posbírali němečtí závodníci, kteří si odvážejí 6 zlatých, 5 stříbrných a 5 bronzových. Jen těsně je následovali Norové, na dalších místech skončily zbývající skandinávské země.

V medailovém pořadí, které se počítá podle hodnoty získaných medailí, dosáhla česká výprava na lichotivé 7. místo díky dvěma triumfům krasobruslaře Petra Coufala z Ludgeřovic u Opavy a snowboardistky Ester Ledecké z Prahy.

I přes sedmou příčku v celkovém hodnocení nepřekypoval prezident organizačního výboru Roman Kumpošt právě nadšením. „Jako člověka, který se celý život zabývá sportem nenaplnily výsledky domácích sportovců mé očekávání. Je to, myslím, výzva pro jednotlivé svazy a trenéry, aby se intenzivněji začali věnovat práci s mládeží,“ řekl.

Komentoval tím skutečnost, že v minulosti přinášeli čeští sportovci z evropských olympiád lepší výsledky. „Kromě dvou zlatých a několika šestých příček jsou to většinou umístění kolem dvacítky, čekal jsem, že to bude lepší,“ přiznal. Česká výprava přitom hned po ruské patřila mezi druhou nejpočetnější.

Mnohem důležitější než umístění je ale samotná účast mladých sportovců a zkušenosti, které tu nasbírali. Stejně jako příklad férového jednání, který ostatním předvedl slovinský sjezdař Miha Hrobat, když sám upozornil rozhodčího, že pravděpodobně neprojel jednou z branek. Za slušnost také obdržel cenu Fair Play. Pomyslnou zlatou pak sklidila i česká olympijská vesnice na kolejích Harcov, která podle evropských komisařů kvalitou i službami předčila všechna předchozí místa konání.