Na Nerudově náměstí vyrostl lazaret, před radnicí štáb a Keilův vrch obsadili dělostřelci. Po městě jezdily povozy s raněnými, pochodovali vojáci. Samotná rekonstrukce bitvy se uskuteční v sobotu odpoledne ve Sportovním areálu Vesec, návštěvníky tam z centra dopraví autobusy linky 41 MHD. ČTK to dnes řekl Petr Pimek z Obecně prospěšné společnosti Archa 13, která akci organizuje.

Dnešní program byl určen především školákům, kteří mohli historii zakusit doslova na vlastní kůži. Třeba v lazaretu předváděli přímo na studentech, jak se tehdy amputovaly končetiny. "Zranění břicha, hlavy nebo hrudníku byla tehdy smrtelná, v té době se to neoperovalo, protože neznali principy asepse ani anestezii. Mohli operovat končetiny, zašívat různé rány. Pokud došlo k velkému zranění, roztrhání končetiny, tak jako prevenci infekce prováděli amputaci," vysvětlovala školákům Ivana Patráková z Klubu historie Červeného kříže. Předváděla i nástroje, které se tehdy v polních lazaretech používaly.

O bitvě u Liberce lidé mnoho nevědí, v dějepise se o ní neučí. Podle archeologa Petra Brestovanského však zasáhla město i jeho okolí. "Už půl roku dopředu se Liberec připravoval, opevňoval se, dělaly se palisády, zemní práce, téměř po celém městě. Bojová linie jen od Keiláku pod Ještěd měla čtyři kilometry a další bojová linie byla napravo směrem na Ruprechtice. Tam stály další regimenty, které měly bránit postupující pruské armádě," popsal tehdejší situaci archeolog. Jak to tehdy v Liberci a okolí vypadalo, ukazují mapy, které si mohou až do neděle prohlédnout lidé v Severočeském muzeu.

Sedmiletá válka byla válkou o území, peníze a moc, proti sobě tehdy u Liberce stála rakouská a pruská vojska. Samotná bitva se odehrála 21. dubna u Ostašova. V poli proti sobě podle Brestovanského stálo na 30.000 vojáků. Rakouská armáda byla poražena a Liberec obsadili Prusové. Na obou stranách byly stovky zraněných a padlých, další vojáky pak zabila tyfová epidemie. Za oběť padlo i několik tisíc obyvatel města a okolních obcí. Bitvu v minulosti v Liberci připomínal jen název ulice Na Bojišti, už dva roky je ale ve městě i naučná stezka a bitvu připomíná také expozice věnovaná zapomenuté historii Liberce ve sklepení radnice.