„Náš syn se takový narodil, my jsme to přijali, nemáme ho rádi o to míň. Teď nám ale vadí, že před zákonem je občanem druhé kategorie,“ říká matka vysokoškoláka Jana z Jablonce nad Nisou. Se svým partnerem by se po škole chtěli vzít. Místo toho se mohou pouze registrovat.

„Registrace je super, ale jediné, co jsem si kdy registroval, byla televize. A připadá mi ponižující, že u registrovaného partnerství nejsou stejná práva jako u manželství,“ říká slavný fotograf Robert Vano, autor snímků na výstavě Jedna láska, jedno manželství. „Vždy když je někde nějaká nerovnoprávnost, tak mě to štve. Pro mě jsou důležité hlavně děti těchto párů, které nemají stejná práva jako ostatní,“ upozorňuje Vano.

„SPOLEČNOST NENÍ FÉR“

Putovní výstava Roberta Vana nesoucí název Jedna láska, jedno manželství.Zdroj: Archiv Jsme férDěti registrovaných homosexuálních párů například nemají právo na sirotčí důchod, pokud jeden z rodičů zemře a není biologickým rodičem. Nerovnoprávnost v rámci sociálního systému se týká i nároku na vdovský či vdovecký důchod. Na to všechno má upozornit putovní výstava, která právě v těchto dnech zakotvila na libereckém vlakovém nádraží. Odtud se za pár dní vydá i do dalších českých a moravských měst.

Na velkoplošných snímcích představuje konkrétní příběhy a páry, které spolu v harmonii žijí. Chybí jim jediné. Možnost sňatku. „Je mi 80 let a rád bych se té svatby ještě dožil,“ svěřuje se na jednom z panelů otec ekonomky Kateřiny, která žije se svou přítelkyní Terezou na malé vesnici a společně vychovávají jejího syna Theodora. „Jsou to moje zlatý holky a skvělý maminky,“ dodává Ladislav.

Zdroj: Youtube

„Nechápu, proč to u nás není možné. Často slyším mluvit poslance i odborníky o tom, že rodina má být klasická muž a žena. Já jsem v takové rodině žila. Manžel nás zadlužil, později dokonce bil a 10 let po rozvodu se o syna ani jednou nezajímal. To má být ten správný model?“ ptá se jedna z návštěvnic výstavy. „Je to taková měšťácká morálka,“ doplňuje s tím, že prosazení sňatků u homosexuálních párů chce rozhodně podpořit, stejně jako řada osobností. Třeba herečka Simona Stašová nebo režisér Jan Hřebejk.

POHLEDY PRO POSLANCE

Výstava je součástí kampaně Jsme fér, která má pomoci prosadit uzákonění sňatků mezi páry stejného pohlaví. Návrh zákona už letos v červnu podpořila vláda a na podzim by o něm měli hlasovat poslanci. „Během září by se na stejných místech, kde se sbíraly podpisy, měly objevit i pohlednice pro poslance. Je jich 10 tisíc a lidé by je měli politikům posílat, aby se s problematikou před hlasováním co nejvíc seznámili,“ líčí jeden z dobrovolníků.

ÚPADEK NENASTAL

Manželství pro všechny už uzákonilo 26 zemí světa. „Společenský úpadek, který předpovídali odpůrci, tam nenastal. Naopak třeba v USA ubylo sebevražd mezi LGBT teenagery. Dostali zprávu, že i oni jsou plnohodnotní občané,“ vysvětluje mluvčí iniciativy Michaela Pixová. „Důležité věci se u nás neřeší a to mě štve. Ale snad je to na dobré cestě. Jsem optimista,“ doufá fotograf Robert Vano.