Dohodu včera schválili zastupitelé města. Náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům) řekl, že smlouva s držiteli dluhopisů by měla být podepsána do konce dubna.

V případě předčasného splacení jim město zaplatí zhruba 42 milionů korun, od refinancování ale očekává úsporu zhruba 300 milionů korun, navíc vyváže ze zástav svůj majetek.

Liberec refinancoval v roce 2010 většinu svých dluhů emisí 200 dluhopisů za dvě miliardy korun, vydal je ve spolupráci s Českou spořitelnou. Podle současných podmínek ale jsou cenné papíry s patnáctiletou splatností nevypověditelné.

Změnu podmiňuje spořitelna a ostatní držitelé dluhopisů vyplacením prémie ve výši 0,3 procenta. Podle Šolce byl původní požadavek čtyřikrát až pětkrát vyšší.

Cenné papíry s patnáctiletou splatností mají pohyblivé úročení odvozené od šestiměsíční mezibankovní sazby PRIBOR zvýšené o sazbu, která se pohybuje od dvou do 5,85 procenta. Letos je tato sazba na 3,3 procenta, což aktuálně představuje úrok 3,76 procenta.

Úrok ale výrazně zvyšuje úrokové zajištění, které je pro Liberec velmi nevýhodné. V rozpočtu letos město počítá s 95 miliony korun na úroky a dalších 70 milionů musí každý rok odvést do takzvaného umořovacího fondu.

Radnice dostala nabídku refinancovat své dluhopisy vydáním cenných papírů ve formátu tzv. Namensschuldverschreibung (NSV), což jsou dluhopisy pro konkrétního investora. Většinou jsou nabízeny německým a rakouským pojišťovnám a fondům, ale i soukromým investorům, v Česku je využívá třeba ČEZ. Město chce vydat cenné papíry v hodnotě jen 1,8 miliardy korun, na splacení zbylé části dluhopisů spořitelny použije peníze nashromážděné od roku 2010 v umořovacím fondu.

Změna je proti

Podmínky bude město teprve vyjednávat, což se nelíbí opoziční Změně pro Liberec. Obává se, aby město nakonec na refinancování neprodělalo. Předběžná nabídka hovoří o tom, že by se úrok měl pohybovat mezi třemi až čtyřmi procenty s dobou splatnosti 10 až 12 let a úspora by tak měla dosáhnout zhruba 300 milionů korun.

Pro případ, že by plány na refinancování z jakéhokoliv důvodu ztroskotaly, zastupitelé dnes schválili i podmínky směnečného programu s Českou spořitelnou.

Spočívá v převedení 700 milionů korun z dluhopisu na směnku. Město s použitím směnky odkoupí část dluhopisů a díky tomu ušetří do roku 2025 zhruba 63 milionů korun na úrocích, samo sobě je platit nebude.