Zastupitelé minulý týden rozhodli, že na akci s rozpočtem 600 tisíc korun vyčlení dotaci 300 tisíc korun. Problém s tím má ale opozice, které vadí, že spolek zastupuje bývalý náměstek primátora a poslanec Tomáš Hasil (ODS).

„Je to mimořádně nevkusné. Je to stále živá minulost, lidé jako pan Hasil jsou její součástí a pro mnohé z nás jsou symbolem pachuti nad rozkradením ideálů sametové revoluce,“ vadí opozičnímu zastupiteli Josefu Šedlbauerovi (Změna).

„Jestli na akci nemá město vlastní kapacitu, zadejme si oslavy u někoho, kdo dokáže takové oslavy udělat, aniž by nesly pachuť toho, že jsou organizovány jednou politickou stranou,“ navrhl Šedlbauer s tím, že by je mohla připravit například Technická univerzita.

Předseda libereckých občanských demokratů Petr Židek ale v reakci na jeho slova odmítl, že by se na přípravě akce měla podílet ODS. „Spolek už v minulosti prokázal, že podobné akce dělat umí,“ myslí si Židek.

Tygři zahájili letní přípravu
Bílí Tygři zahájili přípravu na sezonu 2019/20

G300 už loni v Liberci připravoval třeba připomínku srpnové okupace v roce 1968. „Ta měla velmi pozitivní odezvu, nebyla na ni jediná negativní reakce,“ připomněl primátorův náměstek Ivan Langr (Starostové).

I proto se město rozhodlo znovu se spolkem spolupracovat, vlastní kapacity totiž podle Langra na něco takového nemá. „Spolek G300 je k přípravě oslav kompetentní. Připraví je v těsné koordinaci s městem a zadáním, že tam nesmí být ani stín politiky,“ uvedl Langr.

Zbylou polovinu rozpočtu se spolek nejspíš stejně jako loni pokusí získat od Libereckého kraje a ministerstva kultury. Na letošní listopad mimo jiné plánuje výstavu velkoformátových dobových fotografií na náměstí Dr. Edvarda Beneše, vzpomínkovou akci na stejném místě či komponovaný pořad v Šaldově divadle.

Zastupitelé se také na slavnostním zasedání setkají s listopadovými osobnostmi, s některými z nich budou natočena vzpomínková videa. „Oslavy budou velmi neutrální, spolek pracuje se všemi podstatnými skupinami, které se na listopadových změnách v Liberci podílely,“ uzavřel Langr.

Tramvajové koleje jsou v dolní části Riegrovy ulice aktuálně vytrhány.
Výluku tramvají do Lidových sadů prodloužili, práce pokračují v Riegrově ulici