„I když město ročně za odpady doplácí zhruba 35 milionů korun, výše poplatku zůstane nadále stejná," potvrdil Jiří Šolc, náměstek primátorky pro ekonomiku.

Na poplatcích za odpady a penále dluží obyvatelé Liberce přibližně 40 milionů korun. Celková částka se ale na konci roku může trochu lišit. Řada lidí platí stále podle starých pravidel čtvrtletně.

„Vymáhání dluhu je velmi složité. Od ledna se tedy zvýší sankce za neplacení poplatku. V konečném důsledku může dlužník zaplatit až trojnásobek dluhu. Podobný systém platí i v Chrastavě, kde se díky přísnějším pravidlům výrazně snížil počet neplatičů," vysvětlil Jindřich Fadrhonc, tajemník liberecké radnice a dřívější tajemník v Chrastavě.

Poplatky

Poplatky za odpad zůstanou v příštím roce ve stejné výši například v těchto městech:
- Liberec
- Chrastava
- Jablonec nad Nisou

Dosud činila maximální výše poplatku v České republice 500 korun na obyvatele a rok, díky novele zákona to v příštím roce může být dvojnásobek

Snížení počtu dlužníků v důsledku přísnějších sankcí potvrdil sám starosta Chrastavy. „Tento systém u nás funguje už několik let. Dříve nám neplatilo zhruba 1 500 lidí. To je velké procento, když si uvědomíte, že Chrastava má 6 000 obyvatel. Po zavedení sankcí až na trojnásobek se počet neplatičů zmenšil na 400 osob," řekl starosta Chrastavy Michael Canov.

V současné době lidé dluží chrastavské radnici na odpadech 200 tisíc korun. Podle slov starosty bude ale město vymáhat až 600 tisíc korun. „Systém v konečném důsledku není tolik přísný. Na trojnásobek se dostane člověk, až když opravdu dluží delší dobu. Pokud dlužník zaplatí do měsíce, kdy dluh vznikl, sankce je dvacet procent. Jestliže zaplatí pozdě, ale do konce kalendářního roku, penále jsou ve výší padesáti procent. K trojnásobku se přistoupí až poté," vysvětlil Canov.

Kvůli sankcím byla Chrastava dokonce žalována Ministerstvem vnitra. „Ministerstvo tvrdilo, že na to zastupitelstvo nemá právo, že je to protizákonné. Spor trval od roku 2003 celých sedm let. Dokonce jsme v roce 2006 vyhlášku o sankcích zrušili, následně jsme ji ale zase znovu zavedli. V roce 2010 Ústavní soud žalobu ministerstva zamítl," uvedl Michael Canov.