„Získali jsme prostor, kde můžeme prezentovat výrobky, které u nás vlastnoručně stvoříme. Věříme, že potěší zákazníky a budou dál šířit radost,“ řekl Deníku ředitel sdružení Ladislav Kořínek s tím, že fyzická příprava obchodu začala letos v červenci a součástí je i bezbariérový přístup.

Organizace zaměstnává osoby se zdravotním postižením a disponuje několika chráněnými dílnami. V šicí dílně vznikají textilní výrobky ve formě hraček, lehké oděvní konfekce, bytového textilu a bytových doplňků. Zaměstnanci kreativní chráněné dílny zase vytváří dárkové a dekorační předměty, pohledy, přáníčka či kreativní korálkové sady.

V dřevařské dílně tvoří například cedule na dveře. „Handicapovaní mají možnost vdechnout svému nápadu život. Samozřejmě se musí jednat o výrobek, který bude prodejný,“ upřesnila sociální pracovnice a členka vedení Lenka Kořínková.

V obchodě „U Draka“ tak zákazníci najdou veškerou produkci z chráněných dílen včetně medvídka Nebojsy, který získal certifikát hračky pro děti od narození. Právě s haptickými hračkami si mohou hrát i děti s postižením. V nabídce nechybí ani adventní dekorace či plátěné tašky s originální ruční malbou i potiskem, který lze udělat i na přání zákazníka. „Nabízíme výrobky s příběhem. Do budoucna bychom chtěli zapracovat na marketingu, to je pro nás velká výzva a cítíme, že v této oblasti máme ještě mezery,“ zdůraznil ředitel.

CrossCafe Plaza Liberec.
Kavárna CrossCafe Plaza oslavila 5. výročí. Ustála covid i energetickou krizi

Výtěžek z prodeje putuje zpět na provoz občanského sdružení. Kromě samotného prodeje zde balí objednávky z e-shopu a v budoucnu by rádi, aby zde vzniklo i výdejní místo Zásilkovny. V plánu jsou také malířské workshopy.

A co by popřála Lenka Kořínková k dalším dvaceti letům? „Určitě skvělé lidi, které bude práce bavit a naplňovat. Aby se mohli nadále realizovat,“ uzavřela vyprávění.

Občanské sdružení D.R.A.K. bylo založeno v roce 2003 lidmi, kteří se ocitli ve svízelné životní situaci. Narodilo se jim dítě s tělesným postižením nebo byli nuceni sami zvládat důsledky svého zdravotního handicapu. Některé z nich zvládání této situace obohatilo o zkušenosti či impuls a podnítilo je k rozhodnutí pomáhat jiným, kteří řeší podobné nesnáze.

Základními hodnotami, na kterých je postavena činnost sdružení, jsou domov, rodina, aktivita a komunikace. Role patrona se ujal Vlastimil Harapes.