Celkem letos v anketě odevzdalo svůj hlas 3 723 respondentů, což je přibližně stejný počet jako v předchozím ročníku. „Počet hlasujících mě příjemně překvapil, protože je téměř na chlup stejný jako před rokem, kdy ovšem lidé rozhodovali o 40 projektech. Letos se jich do finále dostalo o 12 méně. Těší mě, že i po třech ročnících zájem Liberečanů o participativní rozpočet dál roste. A že mají stále chuť zapojovat se do zlepšování prostředí i života ve městě,“ řekl náměstek primátora Liberce pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška.

Potřetí už zabodoval projekt pokračování výstavby a rozvoje Lesního koupaliště. Letos poprvé uspěl kategorii supervelkých projektů s finanční podporou až 2 miliony korun. Peníze spolek Lesní koupaliště využije na realizaci plovárny. „Nečekali jsme to, ale jsme za to moc rádi. Částka je dostatečně vysoká, abychom mohli s výstavbou pokročit o kus dál,“ podotkl Jan Vondrák.

V minulých letech investoval spolek 2,5 milionu korun do přípravy základové desky a technického zázemí. „Během listopadu bychom rádi dokončili hrubou konstrukci toalet a v příštím roce přijde na řadu ocelová konstrukce zastřešení,“ doplnil s tím, že ještě letos proběhne také vypouštění a čištění vany.

Zdroj: Deník/Jiří Louda

Projekty letos poprvé soutěžily ve třech kategoriích, ty byly rozděleny podle výše nákladů. Z malých projektů uspěly mlžítka pro osvěžení města, úprava běžeckých tratí v Ruprechticích, obnova dětského hřiště v Ruprechticích, návrat rozkvetlé aleje do Zhořelecké ulice a model Liberce v Kostelní ulici. Mezi ně budou rozděleny 2 miliony korun.

Z velkých projektů u Liberečanů uspěly II. etapa revitalizace parku nám. Českých bratří, komunitní setkávání na Spáleništi v Horním Hanychově, dětský park v Dolním Hanychově a nové dětské hřiště jako místo setkávání v Radčicích a Krásné Studánce. Rozdělí si meze sebe 4 miliony korun.

„Letos jsme navýšili celkovou částku na 8 milionů, tedy o 3 více, než u předchozích ročníků. Občané svými hlasy rozhodli, které projekty radnice následně zrealizuje, ale v koši neskončí ani ty ostatní. Některé z nich město může časem podpořit a realizovat i přesto, že nezískají nejvíce hlasů,“ dodal Hruška.