Generální oprava, zejména interiéru a přístavby, jež přinese kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky, by měla trvat do roku 2025. Historický ráz budovy zůstane zachován, rekonstrukce přinese moderní technologie. „Dojde mimo jiné k rekonstrukci velkého a malého sálu – Experimentálního studia. Kromě vybavení zvukovou a světelnou aparaturou a moderními technologiemi pro projekce získají tyto prostory nově řešenou vzduchotechniku, elektroniku a akustiku,“ informovala náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová.

V zahradě areálu vyroste nová terasa s bezbariérovým přístupem. Dojde k výměně veškerých technologií celého objektu. V předsálí umožní velké okno výhled na věž, v budově vznikne i výtah pro bezbariérové propojení a využití objektu po jednotlivých podlažích. Výtah zajistí bezbariérový přístup napříč jednotlivými podlažími.

„Ve velkém sále bude nově teleskopická tribuna, která nabídne lepší výhled na jeviště. Dále jsme přesunuli prodej lístků do zádveří hlavního vchodu a navýšili kapacitu toalet, které byly silně poddimenzovány,“ přiblížil některé změny architekt Martin Březina z architektonického ateliéru Mepro.

Plánovanou obnovu umožnil úspěch Libereckého kraje v Národním plánu obnovy. V soutěži se na druhém místě umístil právě kraj a měl by obdržet dotaci od ministerstva kultury ve výši 121 milionů korun. Původně se kraj zavázal ke spolufinancování ve výši 78,8 milionu korun, ale pod dokončení projektové dokumentace a zapracování požadavků Národního památkového ústavu, požárního specialisty, distributora elektrické energie a zoologické zahrady, a po započítání inflace dojde k navýšení rozpočtu stavebních prací.

Slavnostní otevření stanice HZS v Raspenavě po revitalizaci.
FOTO, VIDEO: Hasiči v Raspenavě se zabydleli ve zmodernizované stanici

S přihlédnutím k aktuálnímu vývoji situace kraj navýší tuto částku na 153,9 milionu. „Budova Lidových sadů rekonstrukci nutně potřebuje a po ní by měla sloužit bez úprav další dlouhá léta. Vznesli jsme proto v rámci jejích příprav požadavek na nové vybavení současné zastaralé kotelny a vybudování nové venkovní terasy pro lepší využití zahrady Lidových sadů,“ zmínil ředitel liberecké zoologické zahrady, která Lidové sady spravuje, David Nejedlo. „Objekt si zaslouží, aby dostal nový impuls a energii s citlivým přístupem k historii,“ dodal.

Nový prosklený malý sál musí mít stínění, aby se v létě nepřehříval. Podle požadavků požárního specialisty a Národního památkového ústavu musí mít budova nové dveře, okna a lehký obvodový plášť. To představuje navýšení projektu o 27,5 milionu korun. Úpravy navržené zoologickou zahradou představují navýšení zhruba o osm a půl milionu. „Budeme rekonstruovat památkově chráněný objekt, a to s sebou nese mnohem vyšší nároky na řešení stavby. Také současné požární normy jsou daleko přísnější, než při vzniku původního kulturního domu“, zdůraznila Vinklátová.

Lidové sady se také staly dějištěm mnoha zlomových událostí Liberce. Sál o kapacitě zhruba tisíce osob sloužil a slouží dodnes nejen pro pořádání plesů či kulturních vystoupení nebo výstav. Rozlučkový večer se současnými Lidovými sady se uskuteční ve velkém sále 18. ledna příštího roku na koncertě Bratří Ebenů.

„Byl svědkem mnoha událostí v historii města, například volby prohitlerovského starosty za okupace anebo komunisty zinscenovaných veřejných procesů v padesátých letech. Po druhé světové válce zde krátce sídlil Dům osvěty a Armádní dům. Od počátku roku 1957 sloužil celý komplex Parku kultury a oddechu, který zde v roce 1951 vybudoval rozsáhlý přírodní amfiteátr a dětský koutek,“ napsal o místním kulturním centru regionální spisovatel Roman Karpaš.

Mohlo vám uniknout: Liberečtí studenti vypěstovali symbol začátku adventu. Hvězdy jdou na dračku

Zdroj: Jiří Louda