Soud ve čtvrtek 11. dubna odpoledne rozhodl u dvou obviněných v liberecké korupční kauze o vazebním stíhání. „Prvnímu návrhu státní zástupkyně bylo vyhověno a obviněný byl vzat do vazby,“ odpověděla na dotaz Deníku, jak dopadlo jednání týkající se libereckého podnikatele, náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová už kolem třetí hodiny odpoledne. Podle našich informací by se mělo jednat o podnikatele a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ, která se zabývá projektováním staveb i investorskou a inženýrskou činností, Josefa Nadrchala. Kolem páté přišla zpráva potvrzující vazební stíhání i u druhého navrženého, tím by měl být vedoucího odboru veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner.

"Okresní státní zastupitelství v Liberci podalo návrh na vzetí do vazby ohledně dvou obviněných, a to z obavy, že obvinění budou působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jiným způsobem mařit objasňování skutečností závažných pro trestní řízení," řekla ČTK dozorující státní zástupkyně Martina Dědková. Jeden z obviněných si podle ní proti vzetí do vazby podal stížnost, o níž bude rozhodovat krajský soud.

Dalším obviněným stíhaným zatím na svobodě je náměstek primátora Petr Židek (ODS) „V souvislosti s událostmi, které se odehrály v úterý 9. dubna a které se dotýkají mé osoby, považuji za důležité informovat veřejnost a částečně také korigovat některá dosavadní mediální sdělení. Není pravda, že by na moji osobu byla uvalena vazba. Aktuálně dál pokračuji v práci náměstka pro statutární město Liberec. Vzhledem k příslibu mlčenlivosti a probíhajícímu vyšetřování nemohu jakékoliv dotazy ohledně zásahu policie dál komentovat,“ vyjádřil se ve čtvrtek odpoledne. Liberecký primátor už přitom ve středu řekl, že dočasně převzal agendu, kterou měl Židek na radnici na starost.

Liberecká radnice.
Policie zasahovala na radnici v Liberci, zřejmě kvůli manipulaci se zakázkami

Nečekané vyšetřování zahájila policie, respektive Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), už v úterý ráno v budovách liberecké radnice a sídle firmy Syner, o den později už obvinila celkem sedm lidí a trestní řízení s nimi vede ve dvou různých kauzách. Šest policie obvinila pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„Jednou z obviněných osob je úředník Magistrátu města Liberce, kterému za tuto trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody ve výměře tři léta až deset let. Trestná činnost souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací v majetku Statutárního města Liberce,“ informovala náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

Liberecká radnice.
Policie zasahovala na radnici v Liberci, zřejmě kvůli manipulaci se zakázkami

Jedna osoba byla omezena na osobní svobodě a obviněna ze zločinu přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Za to obviněnému hrozí odnětí svobody v délce pět až dvanáct let. „Jedná se o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi Statutárního města Liberec,“ přiblížila Doušová. Ve třetí věci probíhají úkony trestního řízení, ale nikdo nebyl zatím obviněn.

Server Náš Liberec hovoří o tom, že policie v úterý provedla domovní prohlídku i u hejtmana Martina Půty. "V úterý jsem policii podal vysvětlení a poskytoval další součinnost. Z informací, které vím a z otázek, na které jsem odpovídal, chci konstatovat, že to nijak nesouvisí s kauzou kolem veřejných zakázek na liberecké radnici a není to spojeno s firmami ani osobami, které jsou teď veřejně zmiňovány,“ řekl hejtman na tiskovém briefingu v úterý 9. dubna.

Stejně jako primátor Liberce Jaroslav Zámečník podepsal i Půta policii mlčenlivost. „Podepsal jsem závazek mlčenlivosti, který jsem 100 % splnil a dodržel. Ovšem z dotazu, který jsem včera odpoledne obdržel z redakce Náš Liberec a z jejího dnešního článku, je evidentní, že někdo slib mlčenlivosti nedodržel,“ doplnil Půta na sociální síti X.

Divadelní koncert o plynutí času. Představení Teď nabídne v sobotu Naivní divadlo Liberec.
Kam o víkendu? Na workshop na Kristýnu, do divadla nebo na zámek Frýdlant

Kromě radnice zasahovala policie i v budově libereckého Syneru, což potvrdil marketingový manažer firmy Ondřej Paclt. Syner v Liberci v tuto chvíli realizuje podle jejího jednatele Roberta Špotta pouze Centrum urgentní medicíny.

Společnost Syner vyvrátila spekulace ohledně skrývání jednoho z majitelů společnosti Petra Syrovátka. Podle mluvčího Syneru Ondřeje Paclta se dříve publikované informace, že policie neví, kde se Petr Syrovátko nachází, nezakládají na pravdě. „Od úterního šetření jsou policii jak společnost SYNER Group, tak i fyzická osoba Petr Syrovátko plně nápomocni a poskytujeme požadovanou součinnost,“ zdůraznil Paclt. Petr Syrovátko je na zahraniční cestě a po celou dobu je s příslušnými orgány vyšetřování v kontaktu. „V co nejkratším termínu se Petr Syrovátko vrátí do České republiky, aby byl nápomocen vyšetřování celé záležitosti, o jeho návratu je policie průběžně informována,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat: Liberecký tunel čeká pravidelná jarní údržba. Čištění zkomplikuje dopravu

Zdroj: Jiří Louda