Vedení těchto pojišťoven vyzvali, aby bezodkladně přijala novou plynovou a ropnou politiku, která odmítne pojištění nových projektů na stavbu plynové a ropné infrastruktury. Protestující vystavili před budovami pojišťoven cedule a transparenty s nápisy jako Pojišťujte naši budoucnost, ne fosilní plyn.

„Pojišťovny už dnes odmítají takřka všechny uhelné projekty a mnohé svou pozornost začínají upírat na ropu a plyn. Například Allianz a Generali nedávno přijaly politiku, která alespoň částečně omezuje pojišťování plynových a ropných projektů. Pokud chtějí pojišťovny zodpovědně chránit klima, musí začít odmítat také plynové a ropné projekty,” uvedla Anna Kšírová ze spolku Rodiče za klima Liberec.

Letní kino v parku - ilustrační foto
Romantika pod širým nebem se vrací. Liberec má mít po 29 letech opět letní kino

Akce byla součástí Akčních dnů proti špinavému pojištění, které koalice Zastavme špinavé prachy pořádá už druhým rokem. Podle koalice ropa a plyn patří k hlavním fosilním palivům, které způsobují klimatickou krizi. Jejich stále častější využívání přibližuje lidstvo blíž a blíž k planetárním mezím, za kterými už nebude návratu. „Plyn není čisté palivo, jak se snaží namluvit lobbisté energetických firem. Při přímém spalování má sice o polovinu nižší emise, nicméně díky únikům metanu při těžbě a transportu jsou rozdíly v emisích skleníkových plynů mezi uhlím a plynem minimální. Podle OSN bychom se měli plynu zbavovat, a to tempem tři procenta ročně, abychom udrželi oteplení planety pod relativně únosnou mírou,” dodala Kšírová.