Předchozí
1 z 5
Další

Zázemí pro autobusové nádraží v Liberci poskytne budova Uran, která prochází obnovou.Zázemí pro autobusové nádraží v Liberci poskytne budova Uran, která prochází obnovou.Zdroj: Deník/Martin ŠtefanovLIBERECKÉ AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ NABÍDNE NOVÉ ZÁZEMÍ

Nového zázemí se v červnu 2024 dočkají ti, kteří cestují z Liberce dálkovými autobusy. Zmizí nevzhledný objekt ze stavebních buněk a zázemí pro autobusové nádraží poskytne budova Uran, která prochází obnovou. Ta se vyšplhala na 130 milionů korun. Polovina přízemí bude sloužit jako zázemí autobusové nádraží. Vznikne tu prostor pro řidiče, prodej jízdenek a čekací hala pro veřejnost s dvěma veřejnými záchody přístupnými zvenčí. „Základní kontury budoucího zázemí pro autobusové nádraží se už rýsují, konečně vznikne i důstojný prostor pro cestující,“ dodal liberecký primátor Jaroslav Zámečník.  

Rozšíření silnice I/9 mezi Novým Borem a Svorem.Rozšíření silnice I/9 mezi Novým Borem a Svorem.Zdroj: Deník/Ladislava SdrzallekROZŠÍŘENÍ SILNICE Z BORU DO SVORU

V srpnu 2022 stavbaři slavnostně zahájili projekt na rozšíření silnice I/9 mezi Novým Borem a Svorem. Na konci roku 2024 by se po nové silnici už měli projet první řidiči. Každý ze stávajících pruhů se zvětší o 6 metrů a půjde tak o první čtyřpruhový úsek na této komunikaci. „Zkapacitnění umožní bezpečně předjíždět a nové oplocení minimalizuje srážky se zvěří,“ řekl ředitel liberecké správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Wohlmuth. Ten upozornil, že silnici chtěli rozšířit kvůli neustálému nárůstu dopravy. „To ukazují i poslední sčítání,“ doplnil.

Zhotovitelem stavby je sdružení firem Eurovia CS, SaM silnice a mosty a Integra stavby a cena vyšplhá na více než půl miliardy korun. Tento projekt má dopomoci k výraznému zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. Pro rok 2035 se totiž předpokládá intenzita dopravy až 17 000 vozidel za den.

Výstavba družstevního bydlení v libereckém Františkově.Výstavba družstevního bydlení v libereckém Františkově.Zdroj: Deník/Jiří LoudaZE ZANEDBANÉHO PROSTORU BUDE NOVÁ LIBERECKÁ ČTVRŤ 

Během letošního roku získá novou tvář liberecká čtvrť Františkov, kde na bývalém brownfieldu vyrostou bytové domy určené hlavně pro rodiny s dětmi. Vznikají v rámci projektu Zahrada Gallas, který si klade za cíl propojit odkaz minulosti s přítomností. První bytové domy vzniknou už v zimě 2024.

Výstavba družstevních bytových domů, kterých vyroste sedm, vychází z prvorepublikových činžovních vil typických pro Liberec. Domy budou maximálně šestipodlažní s nejvíce čtyřmi desítkami bytů. Projekt Zahrada Gallas staví společně Coop Development, Ungelt Partners, Stavební bytové družstvo Sever a Stavební bytové družstvo Praha. „Chceme postavit místo, které nebude žádným anonymním sídlištěm. Domy obklopí zahrada pro odpočinek místních obyvatel,“ zdůraznila Anna Ježková za Coop Development. V přilehlém okolí budou nájemci moci využívat dětské i workoutové hřiště, grill pointy, hřiště na pétanque, plácek na jógu, relaxační zónu pro odpočinek nebo servis point pro kola. 

V červnu 2024 by mělo být slavnostně otevřené zrekonstruované koupaliště v českolipské Dubici.V červnu 2024 by mělo být slavnostně otevřené zrekonstruované koupaliště v českolipské Dubici.Zdroj: archivNOVÉ KOUPÁNÍ V DUBICI

Nové koupání v Dubici V červnu 2024 by mělo být slavnostně otevřené zrekonstruované koupaliště v Dubici. Jedna z největších investic České Lípy v posledních letech. Do nádrže s přírodní vodou, která roky v letních dnech Českolipanům sloužila jako koupaliště se už několik let kvůli přemnoženým sinicím nesmí. Návštěvníci ale v létě získají náhradu a budou si moci zaplavat ve venkovním bazénu obohaceným o brouzdaliště pro malé děti, vybaveným skluzavkami a tobogánem.  Chybět samozřejmě nebude ani nutné příslušenství jako jsou šatny nebo venkovní občerstvení. Bazén tak zapadne do již stávajících atrakcí, 3D bludiště, Wake sport parku, minigolfu a vodních hrátek. Sdružení firem Společnost Metrostav DIZ + CL-EVANS měla na stavbu rozpočet ve výši 242,4 milionů. Korun. 

Modernizace tramvajové tratě mezi Libercem a Jabloncem odstartovala v létě před dvěma letyModernizace tramvajové tratě mezi Libercem a Jabloncem odstartovala v létě před dvěma letyZdroj: Deník/Jan SedlákKDY VYJEDOU TRAMVAJE?

Modernizace tramvajové tratě mezi Libercem a Jabloncem, která odstartovala v létě před dvěma lety, se opět protáhne. Mělo být hotovo v květnu 2024, poté v červnu. A nyní? To se zatím neví, ale do konce roku 2024 by tramvaje vyjet měly.  Stavbaři práci dokončí, až to umožní počasí. „Budeme se snažit, aby byl bezpečný provoz tramvají do Jablonce zahájen v co nejbližším možném termínu,“ podotkl Tomáš Krebs z DPMLJ. Celý projekt vyjde na 900 milionů korun.