„Výdaje jsou oproti roku 2019 zhruba o 110 milionů nižší. Je to kvůli tomu, že už nemůžeme počítat s penězi z amortizačního fondu,“ popsal ekonomický náměstek primátora Zbyněk Karban (ANO). Fond město rozpustilo před dvěma lety, do rozpočtů na rok 2018 a 2019 se z něj dostalo dohromady asi čtvrt miliardy korun. „Teď už žádný takový fond není a nebude,“ upozornil Karban. Město tak počítá s nižšími investicemi než v loňském roce.

Vzniklý, zhruba stotřicetimilionový schodek město podle Karbana pokryje našetřenými prostředky, zbylými penězi z městských fondů a také kontokorentním úvěrem.

Opozice má výhrady

Schválení rozpočtu nepodpořila liberecká opozice. Například Josef Šedlbauer (Změna) rozpočet charakterizoval slovem bezradnost. Je podle něj například chybou, že klesají plánované výdaje do některých fondů. Například ve fondu na obnovu zeleně a veřejného prostoru bylo letos alokováno téměř 16 milionů korun, v příštím roce jen 2,4 milionu. „Za to nepořídíte prakticky nic. Všechny plány na nová hřiště, parky či veřejnou zeleň musejí jít k ledu,“ zmínil. Velký pokles čeká také prostředky v bytovém fondu – z 15 na 2,4 milionu.

Podle Karbana ovšem není nikde napsáno, že fondy musí být naplňovány každý rok stejnou částkou. „Některý fond se naplní jeden rok, některý další rok,“ řekl. Fondy budou podle něj ještě navýšeny z přebytku. „Určitě to nebude jako v roce 2019, ale nějaké navýšení tam určitě bude,“ dodal.

Šedlbauer rovněž kritizoval některé plánované výdaje, u některých mu vadí jejich nahodilost, jako třeba v případě 7,5 milionu na skokanské můstky na Ještědu.

Videosnímky v televizi

Nelíbí se mu ani částka 720 tisíc korun vyčleněná na Liberecký magazín, což je pořad, který si vedení města objednává u místní regionální televize. Změna za ním vidí zbytečnou agitku.

Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové) si ale město za tyto peníze platí výrobu obsahu. „Lidé se raději koukají na videosnímky maximálně do dvou minut, je to pro ty, kteří sledují dění na radnici,“ vysvětlil Zámečník. Město natočené šoty umisťuje na svůj facebookový profil, vysílání v televizi je podle Zámečníka jen jakýmsi bonusem.

Rozpočet se nelíbí ani druhému opozičnímu hnutí, LOL. Jeho zastupitel Jaromír Baxa upozornil na vysoké běžné výdaje. „Výdaje by měly růst stejně jako příjmy. My máme dlouhodobý problém s tím, že výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy,“ prohlásil Baxa. I jemu se také mimo jiné nelíbí plánovaná výše financí na zeleň a veřejný prostor.

Baxa dokonce navrhl rozpočet neschválit a vstoupit do nového roku s rozpočtovým provizoriem. „Budete mít víc času na to, abyste předložili lepší rozpočet,“ vyzval. Jeho návrh ale koalice zamítla.

Podle primátora Zámečníka se vedení města nebrání podnětům z opozice. Zmínil například nízké částky na poradenské služby, které právě opozice vloni kritizovala.

 

Vybrané plánované investice v Liberci pro rok 2020
Sociální bydlení - bytový dům E
Zvýšení kvality vzdělávání - ZŠ Aloisina výšina
Navýšení kapacit - MŠ Motýlek
Navýšení kapacit - MŠ Pastelka
Centrum aktivního života (přeměna bývalé galerie)
Modernizace skokanských můstků na Ještědu